Hasonló termékek
Drogpolitika, hatalomgyakorlás és társadami közeg
Az illegális droghasználattal kapcsolatos közpolitikai viták 2005-re Magyarországon végképp megfenekleni látszanak. A tiltás és a tűrés álláspontjai közötti merev szembenállás nemcsak a hosszú távú stratégiák kialakítását, de az értelmes társadalmi párbeszéd lehetőségét is veszélyezteti. Ebben a helyzetben a tudományos igényű megszólalás feladata egyre sürgetőbbé, de egyre nehezebbé is válik.
Szirének éneke
Ez a könyv - a tudományos művektől eltérően - belülről ad képet szenvedélybetegségekről, a szenvedélybetegekről, gyönyörről, fájdalomról, félelemről, szenvedésről, reményről, reménytelenségről, illúziókról és a valóságról.
(T)örvény
A kábítószerrel való visszaélés büntetőjogi megítélésének hatásvizsgálata - 1999 március 1. után
Az Országos Kriminológiai Intézetben 2001-ben sor került a Büntető Törvénykönyv visszaélés kábítószerrel bűncselekmény törvényi tényállásra vonatkozó, 1999. március 1-én hatályba lépett módosítás hatásvizsgálata. A vizsgálat eredményei alapján elmondhatjuk, hogy a kábítószeres bűnözés büntetőjogi megítélésében jelentős változást hozó jogszabály módosítás (1998. évi LXXXVII. tv.) hatásossága megkérdőjelezhető.
Leszakadók. A társadalmi kirekesztés folyamata
Rácz József egyetemi magántanár, a MTA Pszichológiai Kutatóintézet tudományos fő munka társa, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar Addiktológiai Tanszékének vezetője, a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Ambulancia igazgatója. Az 1980-as évektől foglalkozik ifjúsági szcénák kutatásával, elsősorban a droghasználat témakörében. 2006-tól az EMCDDA Tudományos Tanácsának tagja. A kötetben a „Fények és árnyak” című Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Program (NKFP) során készült, a társadalmi kirekesztődés folyamatával foglalkozó kutatásunkat mutatjuk be.
Leírás
A kötetben a szerző az utóbbi években végzett, budapesti drogszcénákkal kapcsolatos kvalitatív kutatásainak eredményeit foglalja össze. A kutatások a város egymáshoz kapcsolódó, átfedő, mégis jól körvonalazható droghasználói szcénáiban készültek. Elsősorban a droghasználók kerülnek bemutatásra, a szcénák más alkotórészei mintegy háttérként jelennek meg a kötetben. A kvalitatív kutatások módszere feltételezi a kutatás alanyainak akció-reakció értelmezését, párhuzamosan a kutató terepen történő - és azon túli, így a kötet megírása közbeni - jelenlétének folyamatos interpretációjával. A címlapon megidézett Malevics kép, a ,,Fekete négyzet fehér alapon", utalás a kutatás módszertanára. Először minden egyszerűnek és egyértelműnek látszik: ,,ilyet bárki tud festeni", ,,ez nem jelent semmit", de a figyelmes néző végül felfedezi az előtér és a háttér elbillenő konstrukcióját és az olykor szabályos, máskor, a sarkok és az élek mentén feszült és szabálytalan ritmusát. A néző aktív bevonódásával alkothatja meg a kép tárgyát és értelmét. Ami Malevics alkotói projektjéből a nézőt magával ragadja, az a festő szándékaitól, de akár egy másik néző élményétől is különbözhet - mégsem nevezhetjük azt a véletlenek vagy a nézői fantázia játékának, hiszen amit a néző lát, az ott van előtte a festményen. A ,,semmitmondó kép" így válik értelmezhetővé, akár az alkotó, akár a néző, akár a kettő találkozása - azaz a kép figyelmes nézése - felől közelítünk. A kvalitatív kutatások esetében sokszor éppen az a feladatunk, hogy a ,,mindenki által tudott" vagy éppen a ,,de hiszen ez semmit sem jelent" közvélekedéséből bontsuk ki azt a jelentést - a jelentéseknek azt a sorozatát - ami a jelenség, esetünkben a droghasználat, értelmezéséhez közelebb visz. A kutatói tekintet által feltárt droghasználat így nem a sötét űr, és nem is annak elfedése, hanem egy értelmezhető alakzat. Az alakzat és a háttérként szolgáló társadalmi jelenségek bemutatása - a szerző szándékai szerint - megindíthatja az érdeklődő olvasót, hogy a drogjelenségekkel kapcsolatos tudásunkat rekonstruálja.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Rácz József |
Megjelenés | 2006 |
Terjedelem | 298 |
Kötészet | puhatáblás, ragasztókötött |
ISBN | 963 9683 27 2 |