Hasonló termékek
Őseink még hittek az ördögökben. Vallási változatok a vaszjugani hantiknál
A könyv célja a Vaszjugan-folyó menti hantik vallási életének, a vallás szerkezetének bemutatása, továbbá a változás folyamatának elemzése. A vallási rendszer – azaz tanulmányom – kulcsául a szent helyeket és a hozzájuk tartozó képzeteket választottam. Mindenekelőtt azonban össze kell foglalni ismereteinket a vaszjugani hantikról, valamint röviden ismertetni kell kutatásuk történetét is. A szent helyek rendszerének megértéséhez meg kell ismerni a vaszjugani hanti panteont és áldozati rendszert, illetve az itt megfigyelhetõ változásokat is.
Tiszta sorok
Tanulmányok a tisztaságról és a tisztálkodásról
A tanulmányok között a régebbi korok köztisztasági viszonyairól, fürdő kultúrájáról, tisztálkodási szokásairól, szappanfajtáiról szóló írások mellett bőségesen találunk jelenkori néprajzi gyűjtéseken alapuló munkákat is, például a takarításról, a hulladék kezelésről, a mosásról, a mosogatásról, illetve a testápolási szokások változásairól.
A kaukázusi Georgia
A monográfia szerzője az egyetlen kaukazológus és kartvelológus Magyarországon, a Georgiával foglalkozó tudomány magas szintű művelője, irodalomtörténész, politikai elemző, aki közel húsz éve kutatja a magyar-georgiai kulturális és politikai kapcsolatokat. Második könyve a két ország, két nép közötti kulturális, irodalmi, történeti, tudományos kapcsolatokat összegzi.
Cigányok Európában - Franciaország
A párizsi rom cigányok dédszülei 1905 körül érkeztek Franciaországba. A rom cigányok különböző útvonalait - a rom cigányok saját tanúságának és a szakirodalomban található megfigyeléseknek köszönhetően - ettől az időponttól kezdve jobban ismerjük.
A bantu nyelvek
A kötet az első magyar összefoglalás a bantu nyelvekről, de tárgyalja a többi afrikai nyelvcsalád és nyelvcsoport témakörét is. A bantu nyelvcsaládhoz tartozó, 600 különböző nyelvet 170 millióan beszélik az Egyenlítőtől délre fekvő területeken. Ezek közül csak 150 létezik írott formában is. A bantu nyelvek többsége a 19. század első harmadától kezdődően jelent meg, közülük megközelítőleg hatvan nyelvről még e században születtek alaposabb leírások német, angol, francia és más utazók, hittérítők, gyarmati tisztviselők, valamint képzett nyelvészeti, néprajzi szakemberek tollából.
Utazások és gyógyítások Jemenben
A szerző orvos, hosszú évek óta él és dolgozik Jemenben. Munkája és barangolásai során e földrajzi és kulturális szempontból is rendkívül izgalmas közel-keleti ország legtávolabbi sarkába is eljutott. Képekkel gazdagon illusztrált könyve egyrészt személyes hangvételű úti beszámoló régi városkákban, színes piacokon, elhagyatott falvakban, sivatagban, tengerparton, hegyekben tett kirándulásairól, másrészt a szó hagyományos értelmében vett útikönyv is, amelyben számtalan érdekességgel, tudnivalóval, ötlettel és tanáccsal szolgál az ide utazni kívánók számára.
Leírás
A hanti kultúrában számtalanszor találkozhatunk tömör, velős megfogalmazással, példá-ul hogy sötétedés után nem szabad hangoskodni, nem szabad a tűzbe szemetet dobni, a nők nem mehetnek a padlásra stb. Pusztán e szabályok ismerete azonban nem min-dig elegendő ahhoz, hogy megfelelő döntéseket hozhassunk, mit szabad és mit nem. A szabályok mögött van egy olyan tudás, amely az adott helyzethez igazítva mindig segít eldönteni, melyik szabályt és hogyan kell alkalmazni. E nélkül a magabiztos tudás nélkül a szabályok ahelyett, hogy segítenének az eligazodásban, inkább gátolnak, bénítanak a cselekvésben. E tudás bizonyos fogalmak és kategorizálási elvek ismeretére épül, melyek segítségével egy adott helyzetben alkalmazhatóak a szabályok. Könyvemben ezeknek a folyamatoknak a bemutatására törekszem: hogyan működik egy meglehetősen összetett – a szinjai hantik tisztaságkoncepciójából eredő – szabályrendszer a mindennapi élet során? Milyen fogalmakkal írhatóak le a szinjai hantiknak a tisztaságról alkotott elképze-lései? Milyen kategóriák, milyen rendszerező elvek segítségével osztják fel a világot tiszta és nem-tiszta részekre? Milyen szabályokkal biztosítják a tisztaság fenntartását, a tiszta és a nem-tiszta elkülönítését? Milyen mértékben és milyen indíttatásból tartják fontosnak e szabályok betartását? Hogyan kontrollálják mindezt? Mit tesznek szabálysértés esetén?Meglehetősen összetett kérdésről van szó, amelyben egymástól olyannyira távolinak tűnő dolgok kerülnek kapcsolatba, mint a világkép és a szemétkezelés, a higiénia és a temetési szertartás, a prémcserzés és az állatok kultikus tisztelete. A tisztaságról alkotott elképzelések – mint a könyv végére reményeim szerint láthatóvá válik – áthatják a hanti mindennapi életet: akármilyen témához nyúlunk, előbb-utóbb érintjük e kérdést.
Ruttkay-Miklián Eszter (1971– ) 1996-ban végzett néprajz, 1999-ben finnugor szakon az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. Ugyanott szerezte PhD-fokozatát 2004-ben. 1991 óta rendszeresen jár a hantik északi csoportjai közé. 2002 és 2014 között hosszabb-rövidebb megszakításokkal a MTA Nyelvtudományi Intézetének munkatársa.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Ruttkay Eszter |
Megjelenés | 2014 |
Terjedelem | 268 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, puhatáblás |
ISBN | 9789632368900 |