Hasonló termékek
Goldoni és Velence
Carlo Goldoni a XVIII. század egyik legjelentősebb komédiaszerzője és színházreformere. Harmincéves velencei színházi működése során a commedia dell'arte és a költői-realista darabok között hatalmas utat jár be.
Jókai & Jókai
Laikus olvasók?
A nem-professzionális olvasás értelmezési lehetőségei
Olyan könyvet tart kezében az olvasó, amely a tudomány eszköztárával vizsgál mindnyájunkat érdeklő kérdéseket. Éppen erről, azaz mindőnkről, a nem hivatásos irodalmárokról szól. Arról, hogy mit szeretünk olvasni, miért, hogy kik is vagyunk olvasás közben, mennyire laikusak, profik, egyáltalán mennyire egyformák, és hogy mennyire laikusok a profik, amikor azon aggódnak, hogy összejönnek-e a Háború és béke szerelmesei.
A Grimm-meséktől a modern mondákig
Folklorisztikai tanulmányok
A kötet tanulmányaiban a klasszikus epikus szájhagyományra vonatkozó elemzések mellett a kortárs folklór jelenségei is sorra kerülnek: az angyalok óvó-elhárító tevékenységét alátámasztó, az interneten és a könyvesboltok polcain egyaránt nagy népszerűségnek örvendő elbeszélések variálódásáról és előképeiről éppen úgy képet kaphatunk, mint az eltűnő stopposról, a szőnyegbe tekert és elveszített halott nagymamáról, a moziban hagyott fertőzött injekciós tűről szóló városi/modern mondák nemzetközi és magyar kutatástörténetéről.
Horizontmentés
A lelkek tükre az író a hazáján kívül is! Amennyiben ez a tükör nem sima, hanem karcos, vagy nem elég tiszta, akkor a tükörkép sem éles. Az irodalmunknak létezik egy sajátos vonulata Nyugat-Európában, a tengerentúlon és a Kárpát-medencében, amelynek biztos kézzel sikerült éles és sajátos képet alkotnia magáról. Az e kötetben szereplő egyik alkotó sem tudta elkerülni a 20. századi történelmi kataklizmáit; ezek a mai napig hatással vannak a mindennapi életünkre és irodalmunkra.
Leírás
Spiró György sokarcú alkotó. Ha egy asztal köré ültetnénk a lírikus, a prózaíró, a drámaíró, a dramaturg, a színházigazgató, a szlavista, az összehasonlító irodalomtörténész, a kritikus, az esszéista, a műfordító, a Shakespeare-kutató, a drámatörténész, az esztéta, az egyetemi oktató, a polonista, a Közép-Európa-szakértő, a publicista és a közszereplő Spirót, vajon mit mondanának egymásnak? Spiró György életművében legalább annyi ellentmondás található, mint jól kirajzolódó ív és kereszthivatkozás. De nemcsak művei ellentmondásosak, hanem azok megítélése is: pályáját éles, nem csupán irodalomkritikai érdekeltség viták sora kíséri, miközben a nagyközönség a kétezres évek egyik legnépszerűbb magyar írójává avatta.
Kötetünk a szerző műveinek befogadástörténetéből nyújt válogatást, s emellett néhány új írás keretében tesz kísérletet a Spiró-jelenség mélyebb megértésére. A közölt esszék, kritikák és tanulmányok sorozatából nemcsak a Spiró arcai mögött megbúvó ellentétek és párhuzamok bontakoznak ki, hanem az a magyar irodalomkritikai gondolkodás történetének is sajátos és tanulságos lenyomatát adja.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Pócsi István, Szegő János (szerk.) |
Megjelenés | 2010 |
Terjedelem | 446 |
Kötészet | puhatáblás, ragasztókötött |
ISBN | 9789632362533 |