Hasonló termékek
Demológia, antropológia és kultúrkritika - Az olasz kérdés
A kötet, melyet az olvasó a kezében tart a mai olasz néprajztudomány és kulturális antropológia egyik kiemelkedő alakja, Francesco Faeta különböző témaköröket érintő munkáit tartalmazza. A szerző kiemelten fontos feladatának tekinti a délolasz parasztság tanulmányozását, mely kapcsán egészen közelről vizsgálja meg az antropológia néhány általános elméleti és módszertani megoldását az olasz események néhány aspektusára vonatkoztatva.
Az egységes Európa. Az európai integráció története
A könyv elsősorban a társadalomtudományi és bölcsész képzésben részt vevô hallgatók számára kíván alapismereteket nyújtani, de a hallgatói igények mellett a téma iránt érdeklődő nagyközönség számára is hasznos ismeretekkel szolgálhat.
Fejezetek a kora modern esztétikai gondolkodás történetéből (1450–1650)
A kötet szerzői a korszakkal foglalkozó, de különböző tudományágakban alkotó kutatók: Cseke Ákos, Fabiny Tibor, Görföl Tibor, Hargittay Emil és Horkay Hörcher Ferenc. A tanulmányok kiegészítéseként - ma még talán szokatlan módon - közreadjuk az egyes írások véglegesítése előtt született szakkonzulensi véleményeket is.
1914-1918, Az újraírt háború
A kötet igen sokféle forrást használ; a háborútörténetek igazoló beszédei helyett a szerzők a kortársak indíttatásaira kíváncsiak. A kulturális antropológiától ösztönözve 1914 emberei felé fordulnak, tudván, hogy a történész számára nem a felejtés a legfőbb rossz, hanem az automatizmus.
Leírás
A monográfia a területi kiterjedése, gazdasági fejlettsége, lakosainak lélekszáma, közigazgatási szerkezete és történelmének alakulása alapján Magyarországgal számos hasonlóságot mutató, homogén nemzetállamnak tekinthető Portugália huszadik századi fejlődésének mérföldköveit tekinti át.
A négy fejezetből álló mű történeti, kronológiai és geopolitikai elemzései 2014-ig ívelnek. Portugália elmúlt száz évének történelmét három köztársaság sorsának alakulása és az ország Európai Uniós tagsága keretében mutatja be.
A könyv két évtizedes, Magyarország, Nagy-Britannia, Portugália és Spanyolország különböző intézeteiben, könyvtáraiban és egyetemein folytatott kutatómunka eredménye. A Portugália a huszadik században című monográfia azonban többről és másról is szól, mint amit a címben jelzett ország történelmének, politikájának és gazdaságának szaktudományos jellegű elemzése megkövetelne. A szerző egy hazánktól sok tekintetben eltérő kultúrát, civilizációt képviselő ország intellektuális kalandokkal járó bemutatására, az iránta való érdeklődés felkeltésére is törekedett.
Dr. Szilágyi István az MTA doktora, a Pécsi Tudományegyetem Földrajzi Intézetének egyetemi tanára. Fő kutatási területét a mediterrán térség, Portugália, Spanyolország, valamint Latin-Amerika huszadik századi történelme, politika-, állam- és alkotmányelméleti kérdések, a félperifériális régiók demokratikus átmeneteinek és modernizációs kísérleteinek vizsgálata, a geopolitika és a nemzetközi viszonyok rendszerének elmélete, valamint az Európai Unió és a regionalizmus problémaköre képezi. Vendégprofesszorként spanyol, portugál, angol, orosz és francia egyetemeken vezetett kurzusokat. Hazai és nemzetközi konferenciák felkért előadója. Kutatásaiból tizenkét könyvet és mintegy kétszázharminc tanulmányt publikált magyar és idegen nyelven.
Paraméterek
Oldalak száma | 280 |
ISBN | 9789634140498 |
Kiadás éve | 2015 |
Sorozat | Varietas Europaea könyvek sorozat |