Hasonló termékek
Történészdiskurzusok
Kapcsolatok és keresztutak
A tanulmánykötet a szerb és horvát nemzeti mozgalom adottságainak, célrendszerének alakulását, a Habsburg-monarchiával kapcsolatos elképzeléseinek formálódását, a nemzetállami törekvések megjelenését, és azok magyar fogadtatását követi végig az 1848-as forradalomtól az 1880-as évek közepéig. A délszláv nacionalizmusok integratív és exkluzív vonásainak elemzése mellett bemutatja a korszak meghatározó szellemi áramlatának, a liberalizmus recepciójának jellegzetességeit, a nemzeti léthelyzetből fakadó torzulásait és hatást a délszlávközi és szomszédsági kapcsolatokra.
Az apartheid születése
Dél-Afrika történelmének ismerői számára meglepetésként szolgálhat a könyv címe alatt szereplő 1906-os, 1907-es évszám, hiszen a 20. század egyik legellenszenvesebb ideológiája, az apartheid a második világháború utáni fél évszázad jelensége, s magát az apartheid szót is csak évtizedekkel a könyv által taglalt események után alkották meg.
Leírás
A monográfia a területi kiterjedése, gazdasági fejlettsége, lakosainak lélekszáma, közigazgatási szerkezete és történelmének alakulása alapján Magyarországgal számos hasonlóságot mutató, homogén nemzetállamnak tekinthető Portugália huszadik századi fejlődésének mérföldköveit tekinti át.
A négy fejezetből álló mű történeti, kronológiai és geopolitikai elemzései 2014-ig ívelnek. Portugália elmúlt száz évének történelmét három köztársaság sorsának alakulása és az ország Európai Uniós tagsága keretében mutatja be.
A könyv két évtizedes, Magyarország, Nagy-Britannia, Portugália és Spanyolország különböző intézeteiben, könyvtáraiban és egyetemein folytatott kutatómunka eredménye. A Portugália a huszadik században című monográfia azonban többről és másról is szól, mint amit a címben jelzett ország történelmének, politikájának és gazdaságának szaktudományos jellegű elemzése megkövetelne. A szerző egy hazánktól sok tekintetben eltérő kultúrát, civilizációt képviselő ország intellektuális kalandokkal járó bemutatására, az iránta való érdeklődés felkeltésére is törekedett.
Dr. Szilágyi István az MTA doktora, a Pécsi Tudományegyetem Földrajzi Intézetének egyetemi tanára. Fő kutatási területét a mediterrán térség, Portugália, Spanyolország, valamint Latin-Amerika huszadik századi történelme, politika-, állam- és alkotmányelméleti kérdések, a félperifériális régiók demokratikus átmeneteinek és modernizációs kísérleteinek vizsgálata, a geopolitika és a nemzetközi viszonyok rendszerének elmélete, valamint az Európai Unió és a regionalizmus problémaköre képezi. Vendégprofesszorként spanyol, portugál, angol, orosz és francia egyetemeken vezetett kurzusokat. Hazai és nemzetközi konferenciák felkért előadója. Kutatásaiból tizenkét könyvet és mintegy kétszázharminc tanulmányt publikált magyar és idegen nyelven.
Paraméterek
Oldalak száma | 280 |
ISBN | 9789634140498 |
Kiadás éve | 2015 |
Sorozat | Varietas Europaea könyvek sorozat |