Az e kötet alapját jelentő VI. Létkérdés Konferencia (2010, szervező: Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola) témájának kiválasztásakor a vallás és a teológia posztmodern, vagy ha úgy tetszik, a kulturális/nyelvi fordulat utáni helyzetének megoldatlanságából eredő problémák feltérképezésének szándéka vezetett bennünket.
Hasonló termékek
Morzsák Dánieltől Bárukig
Újabb tanulmányok a korai zsidóság irodalmáról
A Krisztus születése körüli időszak zsidóságának gazdag irodalmi öröksége – legyen az a mi szempontunkból , , kanonikus\" vagy , , biblián-kívüli\" – kiemelkedő fontosságú adatokkal szolgál a zsidó-keresztény kultúrkör szellemi formálódásáról az ókorban. E kötet néhány kisebb írást gyűjt egybe, amelyek azt tűzték ki célul, hogy a korai zsidóság irodalmának művészi vagy teológiai jellegzetességeit tárgyalják.
Vallási kommunikáció és vallási diskurzus
A vallástudomány számára a társadalmi nyilvánosság kortárs folyamatai és tartalmai azt a feladatot adják, hogy ebben szellemi és politikai közegben fogalmazza meg és helyezze a vallást, a vallási jellegzetességeket. Máté-Tóth András kötete erre a feladatra vállalkozik.
Bűn, bűnhődés, büntetés
Jelen tanulmánykötet a Magyar Történelmi Társulat Egyháztörténeti Tagozata által „Bűn, bűnhődés, büntetés” címmel rendezett konferencián elhangzott előadások szerkesztett változatát tartalmazza. Az írások több aspektusból, interdiszciplináris megközelítéssel reflektálnak a címben jelzett kérdéskörre. Találkozhatunk filozófiai, teológiai kérdéseket felvetõ, valamint konkrét problematikát vizsgáló tanulmányokkal egyaránt, amelyek mind a szakemberek, mind a szélesebb nagyközönség érdeklődésére számot tarthatnak.
Antifilozófusok. Huszonöt időszerű kérdése a kereszténységhez
A könyv olyan radikális keresztény, vagy a kereszténységen töprengő gondolkodók, alkotók egy-egy kérdését mutatja be, akik az európai bölcseleti hagyománynak a görög hagyományoktól eltérő, más fókuszát teremtették meg. Ez részben az akadémiai filozofálással való szembehelyezkedésből, részben pedig e gondolkodók többségére jellemző keresztény hitükből ered. Közös bennük az, hogy a kereszténységhez intézett kérdésük magában rejt egy antifilozófiai hozzáállást, éspedig azáltal, hogy elfogadják azt a kihívást, amelyet Pál apostol a Korinthusiakhoz írt I. Levelében a kereszténység gondolkodási formájáról adott: a keresztről való tanítás őrültség a filozófus elme számára - illetve Pascallal szólva: Ábrahám, Izsák és Jákob Istene nem a filozófusok istene. Az antifilozófus kifejezés Alain Badiou terminusára utal, aki Pál apostolt nevezte így. A szerzőnő kérdése ez: Vajon együtt tudunk-e még gondolkodni a nagy keresztény írókkal és alkotó egyéniségekkel, vajon megmozdítanak-e bennünk valamit azok az elementáris egzisztenciális kérdések, melyek foglalkoztatták őket a Bibliával folytatott beszélgetéseik során? Vajon van-e még a keresztény gondolkodásban elég élet ahhoz, hogy átvegye a stafétabotot ezektől és persze más elődöktől.
A bölcsesség műhelyéből
„A jelen kötet több okból is felkeltheti és lekötheti az olvasó figyelmét. Először is a Sapientia Főiskola Filozófia Tanszéke műhelyének újabb eseményébe enged bepillantást, másfelől a kortárs magyar filozófiai gondolkodás metszetét is nyújtja azáltal, hogy vitára hívja a velünk élő nemzedék néhány kiválóságát."
Leírás
Béla Weissmahr (1929-2007) was a Hungarian Jesuit priest and philosopher who worked for most of his life in Germany. His oeuvre is com- posed of short and clearly written texts out- lining a carefully structured metaphysics. The renowned Austrian neo-Thomist philosopher, erstwhile rector of the University of Innsbruck, Emerich Coreth (1919-2006) regarded him as a master in reasoning for grounding a systematic and speculative philosophy. Can we hope that Weissmahrs legacy will be also appreciated in his own country? A necessary precondition for such a positive reception should obviously be that the queen of sciences, i.e. classical metaphysics, is studied in an open and critical manner instead of being simply ignored because of her supposed impossibility. The present volume constitutes a first step towards such an Hungarian appreciation of Béla Weissmahrs metaphysics. The reader is presented with different approaches that prepare the way towards finding an answer to our question: Is metaphysics possible in Hungary today?
Weissmahr Béla SJ (1929-2007) hazai származású, de nagyrészt Németországban működő filozófusunk tömören és világosan megírt művekben körvonalazta gondosan fölépített metafizikáját. Az híres osztrák újtomista filozófus, az innsbrucki egyetem egykori rektora, Emerich Coreth (1919-2006) őt a szisztematikus és spekulatív filozófia megalapozó érvelésének mestereként jelölte meg. Vajon remélhetjük-e azt, hogy életművére immár saját hazájában is fölfigyelnek majd? Ennek nyilvánvaló föltétele, hogy a tudományok királynőjét, a klasszikus értelemben vett metafizikát az őt megillető figyelemmel, a lehetetlenségéről szóló átgondolatlan közhelyek ismételgetése helyett elmélyült, a párbeszédre és bírálatra egyaránt kész beállítódással fogadjuk. Kötetünk első kísérlet Weissmahr Béla metafizikájának hazai befogadására. A szövegekből kirajzolódó különféle álláspontok az életműre adott első válaszokat kínálják föl az olvasónak, előkészítve kérdésünk megválaszolását: Vajon lehetséges-e ma metafizika Magyarországon?
Paraméterek
Oldalak száma | 236 |
ISBN | 9789634140245 |
Kiadás éve | 2015 |
Sorozat | Sapientia - Scintillae Sapientiae könyvek sorozat |