Hasonló termékek
A mítosz filozófiája
A mítosz filozófiája az emberi kultúra egyik legzseniálisabb teljesítményén, a görög mitológián keresztül közelít normalitás és őrültség, szerelem és felejtés, emberi és nem-emberi, élet és halál határainak és ellentéteinek alapkérdéseihez – azzal a célkitűzéssel, hogy kitapogassa a határok létrejöttének, megképződésének forrását. Mi a normalitás, és mi az őrület? Beszélhetünk-e az őrület valóságáról, vagy inkább – az őrület illúziójáról?
Teória és praxis között, avagy a filozófia gyakorlati arcáról
Vajon mit jelent a sapientia? Hogyan segíthet a filozófia,a bölcsesség szeretete jobbá, igazabbá, boldogabbá, bölcsebbé válni? Miként változott teória és praxis, filozófiai elmélet és gyakorlat viszonya évszázadokon át kultúránkban?
Az Opus Deitől a Provida Materig
Állambiztonsági hálózatok és egyházi kisközösségek
A könyv a korabeli állambiztonsági nyomozó szervek (politikai rendőrség) csak manapság hozzáférhetővé váló forrásanyagaira támaszkodva tárja fel és követi nyomon a Vatikán és a közép-kelet-európai katolikus egyház hálózati kapcsolatrendszerét, egyfelől a titkos ellenálló egyházi sejtek működését, másfelől ennek kifutásaként a nemzeti katakomba egyházak létesítésére tett erőfeszítéseket Kelet-Közép-Európában. A szerző a politikai rendőrség kriminalizáló célzatú interpretálásaihoz képest következetesen érvényesített forráskritikával a történtek igaz, komplex, okadatolt feltárására törekszik.
Jövővárás az Ószövetségben
A könyv az Ószövetség eszkatalógikus gondolkodásának történeti fejlődését, alapvető témáinak kialakulását vizsgálja. A magyar nyelvű teológiai szakirodalomban elsőként kísérli meg átfogóan bemutatni ennek a zsidó-keresztény gondolkodás számára annyira fontos teológiai szemléletmódnak jellemzőit.
Leírás
Milyen utak nyílnak előttünk, amikor mélyen megélve saját magunkat és mindazt, ami távol tartana másoktól és Istentől, keressük a kapcsolódást, az individualizmus és izoláció beszorító sötétségeiből való kilépés lehetőségét? A könyv a szeretetben megnyíló magányról, az emberi, közösségi, testvéri kapcsolódásról és – ami mindennek az alapja – az Istenhez való kapcsolódásról, az imádságról, imaéletről szól. A cselszövő, fondor magány tapasztalatából kiindulva keresi az utat a másokkal vállalt sorsközösség, az osztozás, az önátadás felé, s végül eljut a „szóra bírt mindenségig”, az Istennel kegyelemből megélt egység tapasztalatáig. A szerző, mint mindig, itt is két forrásból merít. Az egyik az első századok szerzeteseinek elfeledett, újra felfedezett bölcsessége, lelki tanítása, a másik a mai, emberi, szerzetesi tapasztalat, amire a bakonybéli közösség tagjaként, papként, lelki vezetőként tett szert a monostori mindennapokban, emberi találkozásokban, olvasmányélményekben.
Baán Izsák (1978-) bencés szerzetes, teológus, a bakonybéli monostor elöljárója. Írásainak tárgya a korai szerzetesség irodalma és teológiája, valamint a jelen kori szerzetesi útkeresés. Görög, szír és latin szerzetesi források fordítója, tanított több felsőoktatási intézményben, számos könyv és tanulmány szerzője. A Lectio Divina sorozatban korábban megjelent kötetei: Evagriosz Pontikosz a gondolatokról (2006), Csendhez szokott szív (2018)
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Baán Izsák |
Megjelenés | 2023 |
Terjedelem | 188 oldal |
Kötészet | ragasztott, kartonált |
ISBN | 978-963-646-030-3 |
Sorozat | Lectio Divina sorozat |