Hasonló termékek
Eulogioshoz
A kötet címlapján a Tábor-hegyi esemény látható egy 8. századi görög kézirat miniatúráján (Cod. Par. Gr. 510. Fol. 75.). Egyszerre jelenik meg rajta Mózes és Illés könnyedsége a Megdicsőülttel való közvetlen közösségben, illetve a megalázkodó tanítványok zavarodottsága. Az Eulogioshoz írt levél szerzője, Euagrios Pontikos (+ 399) kis-ázsiai származású, a második egyetemes zsinat teológusa, majd az egyiptomi szerzetesi életforma megvalósítója és teoretikusa.
Evagriosz Pontikosz a gondolatokról
Az embert rosszra csábító kísértés mibenléte mint kérdés már a Szentírás első lapjain felbukkan. Az Egyiptomban megjelenő korai szerzetesség sivatagi atyái, akik „mindentől távol mégis mindennel harmonikus egységben” éltek, az emberi lélek mélységeire való érzékenységgel írják le a kísértéssel járó belső folyamatokat. A démonok által sugallt gonosz gondolatok „specialistája”, pontuszi Evagriosz, a 4. századi sivatag egyik legjelentősebb szerzetesírója. Tanítása meghatározó a keleti és a nyugati lelkiség történetében. A jelen kötet négy rövid művének fordítását tartalmazza bevezetővel és jegyzetekkel.
A Zarándokénekek
A Zarándokzsoltárok, a Lectio divina sorozat legújabb kötete száraz, szilárd táplálék. A fiatal tudós szerző az imaszöveg, mint istentapasztalat genezisét és áthagyományozódását vizsgálja. Az inspirált, hitünk szerint kinyilatkoztatott ősi zsoltári imádságokhoz tisztelettel, mégis nagy bátorsággal közelít. Otthonosan mozog a biblikus szakirodalomban, az ősi kéziratok és a költészet világában.
Leírás
Az Ószövetség ún. „deuterokanonikus” könyvei – Tóbiás/Tobit, Judit, 1-2 Makkabeusok, Sirák fia, Salamon bölcsessége, Báruk, Jeremiás levele, Eszter és Dániel kiegészítései – elsőrendű fontosságú információkat szolgáltatnak a Kr. e. két évszázadban élő zsidóság teológiájának, illetve tágabban vett eszmetörténetének és világlátásának megértéséhez. A deuterokanonikus könyvek, jóllehet a Héber Bibliába, és ebből következően a protestáns közösségek Szentírásába nem kerültek bele, máig részei a keleti egyházak és a római katolikusság Ószövetségének; történeti értékük mellett tehát figyelemreméltó az is, ahogy egyes vallási közösségek gondolkodását alakítják. A Pápai Református Teológiai Akadémia Simeon Kutatóintézete átfogó, nemzetközi kutatóprogramot indított e művek vizsgálatára. A Simeon Kutatóintézet és a L'Harmattan Könyvkiadó új könyvsorozata e kutatási program eredményeit szeretné megismertetni a hazai olvasóközönséggel. 2003. május 22-én, hogy a hazai kutatók számára mintegy előkészületi alkalmat biztosítson nemzetközi konferenciákon való részvételükre, a Simeon Kutatóintézet egy bevezető konferenciát szervezett Pápán, „A deuterokanonikus irodalom alapvető kérdései” munkacímmel. Jelen kötet ennek a konferenciának anyagát adja közre, kiegészítve két vonatkozó, de Pápán el nem hangzott előadással. A kötet szerzői a hazai teológia és hebraisztika három egymást követő generációját képviselik; oktatói és kutatói tevékenységük során mindannyian mélységében foglalkoztak a deuterokanonikus irodalommal. Tanulmányaik alkalmasak arra, hogy valóban átfogó, általános bevezetést nyújtsanak ezen iratcsoport alapvető kérdéseibe.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Xeravits Géza - Zsengellér József |
Megjelenés | 2004 |
Terjedelem | 168 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 963945768X |
Sorozat | Deuterocanonica sorozat |