Hasonló termékek
Anjou és grófjai
A politikai területformálódás útjai és sajátosságai Franciaországban (9-13. század)
1914-1918, Az újraírt háború
A kötet igen sokféle forrást használ; a háborútörténetek igazoló beszédei helyett a szerzők a kortársak indíttatásaira kíváncsiak. A kulturális antropológiától ösztönözve 1914 emberei felé fordulnak, tudván, hogy a történész számára nem a felejtés a legfőbb rossz, hanem az automatizmus.
Reneszánsz és humanizmus
A kötet főszereplői a reneszánsz kor tanult emberei, a humanisták. Van köztük érsek, kancellár, püspök, történelemtudós, diplomata, könyvtáros, könyvkiadó és arisztokrata csillagász is. Bár megélhetésüket többnyire patrónusok támogatásának, egyházi bevételeknek, udvari apanázsoknak vagy egyetemi fizetéseknek köszönhetik, autonóm gondolkodókként tekintenek magukra. Értelmiségi identitásuk és függetlenségük ethosza főképp abban a kozmopolita közösségben gyökerezik, amelyet a korban respublica litterariának hívnak.
A könnyező krokodil
Jagelló Anna és Báthory István házassága
Könyvünk ennek a tisztán érdekházasságként induló kapcsolatnak a politikai intrikákkal, emberi drámákkal, csalódásokkal teli történetét szeretné közelebb hozni a mai olvasóhoz úgy, hogy közben bemutatja a kor számos, ma már alig ismert színes egyéniségét, dinasztiáját, akik a két főszereplő életében jelentős szerepet játszottak.
Diktátorok és diktatúrák a Karib térségben
Napjainkra számos toposz fonódott össze Latin-Amerika és a Karib térség fogalmával a közgondolkodásban. Sokan a karneválok, a latin szeretők, a "banánköztársaságok" és a diktatúrák fogalmával azonosítják a térséget. Távol áll tőlünk az a szándék, hogy kötetünkkel tovább erősítsük a közhelyek tárházát, éppen ellenkezőleg: azért választottuk könyvünk témájának a diktatúra problémáját és a diktátor alakját, mert szeretnénk, ha a behatóbb ismeretek segítségével megfoszthatnánk az egzotikum leplétől a témát.
Jelkép, rítus, udvari kultúra
Leírás
A XVII. században a természettudományok iránt hirtelen megnövekedett érdeklődés a társadalom szinte minden területén éreztette hatását. Ez többek között abban nyilvánult meg, hogy a tudományos munkák mellett egyre több olyan írás is napvilágot látott, amelyek nem a korábban megszokott módon tették fel a tudományra vonatkozó kérdéseiket, hanem sokkal könnyedebb, egyszerűbb stílusban dolgozták fel a tudományos tartalmakat. Ennek elsődleges oka abban keresendő, hogy a tudomány korábban zárt világa egyszerre mindenki számára hozzáférhetővé vált. Már nem csak tudósok, hanem újságírók, vagy akár szépírók is hírt adhattak egy-egy tudományos problémáról. A tudománynak tehát komoly riválisa akadt.
A tudományos irodalom mintegy oldalhajtásaként megjelenő ismeretterjesztő irodalom meghatározása azért ütközik olyan sok akadályba, mert átmenetet képez tudományos és szépirodalom között.
A kötet a XVII-XVIII. század fordulóján zajló tudományos és társadalmi változások bemutatásán keresztül tudomány és ismeretterjesztés kapcsolati hálójának felrajzolására, illetve a két fogalom pontosítására tesz kísérletet itáliai kontextusban.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Tombi Beáta |
Megjelenés | 2018 |
Terjedelem | 272 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634143505 |