Hasonló termékek
Az észlelés fenomenológiája
Az észlelés fenomenológiája Merleau-Ponty leghíresebb munkája. Az észlelés vizsgálatának segítségével Platón óta először helyezte vissza a testet a filozófiai gondolkodás homlokterébe.
A rendellenesek
A 20. századi ,,rendellenes egyének" eredete három fő történeti alak összekapcsolódásában lelhető fel: a szörnyek, akik áthágják mind a természettörvényeket, mind a társadalmi normákat; a javíthatatlanok, akiket a test idomításának új mechanizmusai vesznek kezelésbe; és a maszturbálók, akikkel szemben a 18. századdal kezdődően kampányt folytattak, a modern kiscsalád megfegyelmezése érdekében.
Vétkeztünk
Egyház a történelmi és társadalmi bűnösszefüggések rendszerében
Vétkezhet-e az egyház mint egyház? Hogyan érinti a tagok bűne, mulasztása vagy felelőtlensége a hívők közösségét, annak intézményes és szervezeti formáját? Milyen összefüggés van az egyház múltban elszenvedett üldöztetései, valamit a totális politikai rendszerek fenntartásában vállalt szerepe között?
A lét és a semmi
A lét és a semmi című mű 1943-ban jelent meg, lezárva Sartre első filozófiai korszakát, s egyszersmind meg nyitva egy újat az ekkorra már kibontakozó francia fenomenológia és saját filozófiai életútja számára is. Sartre az egyik legfontosabb szereplője volt ennek a kibontakozó francia mozgalomnak, mint ahogy azoknak a konfrontációknak is, amelyeken a fenomenológia a második világháború utáni időszakban keresztülment.
Hitben növekedni
ÕSI GYÖKEREK ÉS ÚJ HAJTÁSOK
Tanulmányok Németh Dávid hatvanötödik születésnapjára
Az empátia tudománya és mûvészete
Az empátia fogalma nem új fogalom, több mint száz éve szerepel a pszichológiai irodalomban, sok definíciója született, több elméletalkotó foglalkozott vele. A könyv kísérlet az empátia tudományos szakirodalmának körüljárására: számos közlemény taglalja, hogy pontosan mi az empátia, hogyan fejlődik ki, milyen idegi mechanizmusai vannak, mi fejleszti, mi gátolja. Részletezi az empátia evolúciós eredetének elméletét, csecsemőkori kialakulását, fejlesztési lehetőségeit, anatómiai és fiziológiai vetületét, az empátiát gátló tényezőket, az empátia hiányát, valamint csökkent voltát különböző pszichés állapotokban. A könyv ismerteti az empátia jelentőségét különböző gyógyító tevékenységekben, a pszichoterápiában, az oktatásban és a mindennapi élethelyzetekben is. A függelékben egy kutatás részletes bemutatása található: a kutatás azt vizsgálja, mely tényezők lehetnek hatással az empátiás készség fejlődésére. A könyv nem kizárólag szakembereknek szól, a téma iránt érdeklődők, valamint az egyetemi tanulmányaikat folytató hallgatók is élvezettel forgathatják.
Egyház és egyéniség
Tanulmányok a régi magyar irodalomról és művelődésről
Leírás
Fabiny Tibor irodalomtörténész és világi teológus; egyetemi tanár a Károli Gáspár Református Egyetemen, ahol 16. századi angol irodalomtörténetet és teológiai hermeneutikát oktat. Shakespeare életművét, valamint a Biblia, a teológia és az irodalom kapcsolatát kutatja. Anglisztikát az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen tanult; tanított a Szegedi Egyetemen és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Teológiai stúdiumokat az Evangélikus Hittudományi Egyetemen folytatott; előadásokat hallgatott a Leuveni Katolikus Egyetemen és a Princetoni Presbiteránus Főiskolán. Vendégoktatóként és kutatóként járt Belgiumban, Angliában és az Egyesült Államokban. 1993-tól a több felekezet által alapított Hermeneutikai Kutatóközpont vezetője, valamint a Hermeneutikai Füzetek szerkesztője. További könyvei: The Lion and the Lamb (Macmillan, 1992); Szótörténések (Luther Kiadó, 2009); Az eljövendő árnyékai (L’Harmattan Károli, 2016) címen. Újabban: Isten maszkjai. Luther olvasása közben (L’Harmattan, 2021), Eretnekek és mártírok. Hitvita és hermeneutika a korai angol reformációban (L’Harmattan, 2022).
A könyv témája a Biblia magyarázatának új iránya: a Szentírás teológiai értelmezése. (Theological Interpretation of Scripture, rövidítve: TIS). A szerző a „Túl a literalizmuson és a liberalizmuson“ című röpiratának publikálása után gondolkodó párbeszédre hívott hazai keresztény teológusokat és lelkészeket. A felhívásra harminchárom hozzászólás érkezett, számos irányzat és hét felekezet képviselőitől. A könyv nemcsak a hozzászólásokat és a szerző válaszait, hanem sok esetben a viszontválaszokat is tartalmazza. Továbbá olvashatunk a teológiai hermeneutika legfontosabb témáiról és fogalmairól is. A formájában „polifón párbeszéd” résztvevői fogalmazták meg, hogy nemcsak a téma volt újszerű, hanem annak megközelítése is: „a kötet talán egy új stílust honosít meg”. A könyv célja a különböző irányzatok közötti hermeneutikai hídépítés volt, annak tudatában, hogy a hidat nem ez a könyv teremti meg, hanem a híd mintegy kétezer éve készen áll.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Fabiny Tibor |
Megjelenés | 2023 |
Terjedelem | 282 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-414-996-5 |