Hasonló termékek
Isten gazdagsága
A kereszténység szentháromsági istenképe
A kereszténység legbelsőbb titkának tekintett Szentháromságra irányuló hívő reflexió meglepő módon csak az elmúlt évtizedekben került a teológiai érdeklődés homlokterébe. A mára kialakult számos különböző szentháromságtani elmélet azonban hiányérzetet is kelt: az egyházi dogma türelmes, higgadt, elmélkedő megértési kísérletei híján a hívő tudat egyre nehezebben tud eligazodni a bonyolult elgondolások között. Bertram Stubenrauch bibliai alapú esszéje pontosan ilyen türelmes gondolatmenettel szolgál, sőt a konkrét életet, a konkrét egyházi létezést előtérbe állító könyvében önálló megértési javaslatokat is kidolgoz.
Tudás az időben
A kötet szerzői arra vállalkoztak, hogy a tudás általuk vizsgált területén valamilyen fordulópontot mutassanak be, ahol a korábbi elképzelésekben vagy az alkalmazott (kísérleti vagy gondolkodási) módszerekben valamilyen változás következik be, valami új jelenik meg. A Tudás az időben cím éppen arra utal, hogy az itt közreadott tanulmányok a tudás episztemológiai jellemzőit történeti változásukban követik nyomon.
A Leibniz-Clarke levelezés
Az újkori filozófia iránt érdeklődő magyar olvasók előtt sem Isaac Newton, sem Gottfried Wilhelm Leibniz alapgondolatai nem ismeretlenek. Mindketten az új tudomány és világkép alapvetésén munkálkodtak.
Jacques Maritain
A tanulmánykötet Jacques Maritain, a XX.századi francia neotomista filozófus gondolatvilágának néhány jellegzetes témakörébe nyújt bepillantást. Maritain alkotó módon járult hozzá a keresztény bölcselet fejlődéséhez, Aquinói Szent Tamás korszerű értelmezéséhez, az európai humanista és perszonalista gondolkodáshoz, az egyház szociális tanításának, katolicizmus és politika viszonyának, az emberi jogok elméletének korszerű megfogalmazásához.
A keletkezés ontológiája
A végtelen fenomenológiája
Szabó Zsigmond sorozatnyitó könyve, mely világosságánál és pontos elemzéseinél fogva méltán érdemelte ki a 2004-ben először kiosztott díjat, az első magyar monográfia Maurice Merleau-Ponty-ról, a XX. század egyik legnagyobb hatású francia gondolkodójáról.
Minden kinyilatkoztatás kritikájának kísérlete
„A vallás az evangéliumok óta nem nyert e műhöz fogható támaszt, és nélküle rövid időn belül az evangéliumok is rosszul jártak volna.” Karl Leonhard Reinhold – Fichte elődje a jénai katedrán – nyilatkozott így Fichte első nyomtatásban (névtelenül) megjelent művéről, bár igaz, hogy a közvéleményhez hasonlóan Kant munkájának tartotta. Az ésszerűség a kinyilatkoztatás mércéje, állítja a korra jellemzően Fichte, s minthogy olyan tárgyról van szó, amelyet a tiszta elméleti ész segítségével sem bizonyítani, sem cáfolni nem lehet, Kantot követve a gyakorlati ész területére utalja a kérdést.
Leírás
Simone Weil (1909-1943) a XX. századi gondolkodástörténet egyik legjelentősebb alakja, akinek posztumusz életműve filozófiai, vallásos, sőt kifejezetten tudományos, politikai elképzeléseket tartalmazó írásokat foglal magában. Elsősorban mégis filozófus volt: a neoplatonista metafizika kiemelkedő képviselőjeként misztikus meglátásait is filozófiai kategóriákban fogalmazta meg. A ma már világszerte klasszikus szerzőként tisztelt francia gondolkodó a modern kori keresztény spirituális irodalom talán leghitelesebb, legvonzóbb életművét hagyta ránk. Neve a magyar olvasók előtt sem ismeretlen, hiszen Pilinszky János már a hatvanas években lelkes olvasója és hazai népszerűsítője lett. Vető Miklós könyve 1971-ben jelent meg először francia nyelven, de mindmáig kiemelkedik a Simoné Weil életművét tárgyaló munkák közül. Az életmű alapjául szolgáló metafizikai célkitűzésből kiindulva valódi tudományos igénnyel, a lehető legnagyobb fogalmi pontossággal és alapossággal vázolja fel a weili gondolatvilág legfontosabb elemeit. Filozófushoz méltó szisztematikus elemzését nyújtja Simoné Weil egységes, koherens egészként értelmezett filozofikus és vallásos gondolatvilágának, a tisztán ontológiai alapokon felépülő weili vallásos metafizikának.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Vető Miklós |
Megjelenés | 2005 |
Terjedelem | 223 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789637343131 |
Sorozat | A filozófia útjai sorozat |