Hasonló termékek
Dede Korkut
„A ravasz, csavaros észjárású Dede Korkut alakját az eredetmondákban misztikus fény övezi. Az oguzok, ha bajba kerülnek – akár az egész közösség, akár csak egy család – azonnal őt keresik meg, elhívják, tanácsot kérnek tőle, vagy éppenséggel felkérik valamilyen bonyolult ügy megoldására, elintézésére. Életkora sem határozható meg, mert fiatalosan gyors, fürge, ugyanakkor a harcokból, csatározásokból feltűnő módon kivonja magát.A történetek végén mindig ő az, aki összefoglalja az eseményeket és áldást oszt..."
Boszorkány a forgószélben
A kötet a kiskunsági Szankon és Móricgáton végzett gyűjtés anyagát közli, a két település hiedelemvilágát dolgozza fel. Adatokban és motívumokban gazdagon tárja az olvasó elé a helyi néphit sajátosságait. A falvakat bemutató és a helyi hiedelemvilág sajátosságait taglaló bevezető rész után Világkép címszó alatt a statikus hiedelmek találhatók a természeti és a természetfölötti világról.
Oguz kán
Az Oguz kán története az egyik legfontosabb török-iráni történeti szöveg, melynek számtalan verziója létezik. Jelen kiadás a tizenharmadik – tizennegyedik század fordulóján élt szerző munkája. A Történetek Gyűjteménye című gigászi krónika egyik fejezetét az egyik legjelentősebb iráni mongol uralkodó (1295-1304) kérésére vetette papírra. Az ő uralma alatt tértek át az irániak az iszlám vallásra, s ennek jegyében parancsot adott a mongol hagyomány perzsa nyelvű átdolgozására.
Nyitott könyv a lelkem
Kocsis Rózsi 1932-ben született Széken. Győri Kati nénihez hasonlóan idős korában kezdte el írni visszaemlékezéseit. Az irodalmár Nagy Pál, a szerző természetességének varázsát, képteremtő tehetségét dícsérte, mely a szegény paraszti létnek színes és gazdag világát teremti elő.
Múlt és jelen
A kötet tanulmányai a pécsi Néprajz Tanszék 10 éves jubileumán tartott tudományos konferencia előadásai alapján készültek.
Fehérlófia
"A kötet a Fehérlófia mesetípus magyar és néhány távol-keleti szövegváltozatát adja közre. Ez a mese azért érdekes, mert olyan keleti párhuzamai ismertek, amelyek világosan mutatják, hogy a népmese-anyag is felhasználható őstörténeti következtetések levonására.
A Magyar Napló Kiadó és az Európai Folklór Intézet ezt a könyvet egy igen fontos műveket tartalmazó etnográfiai könyvsorozat nyitányának is szánja. A nemzeti kultúrtörténet kincsestára című sorozatban a magyar néprajzi kutatások alapművei és új értékei kapnak majd terveink szerint helyet, meghatározó kitekintéssel ezeknek az értéktudatosító munkáknak az egyetemes horizontjára is. Egyaránt szolgálni kívánva a nemzeti folklórkutatásokat, a kulturális antropológia újabb felismeréseit és a világ összehasonlító folklórtudományát. S azt a célt is, hogy minél több fiatalhoz juthassanak el világos és közérthető formában a nemzet és az emberiség kulturális történetének a közös kincsei."
Leírás
A szerző Gyimesben, Erdély legkeletibb vidékén, a Keleti-Kárpátokon még innen fekvő területen gyűjtötte anyagát. Ő maga is itt született, majd később tanított, így a Gyimes-völgyben élő csángókat és szokásaikat, hiedelmeiket belülről, saját életterükben figyelhette meg. Ebben a kötetben a sok nemzedéken át örökölt népi orvoslásokra vonatkozó ismereteket gyűjti össze. Az egészség pótolhatatlan érték minden ember számára, s ha bajba kerülünk sokszor segíthetnek a gyógynövények. Ehhez kíván a most útjára bocsátott könyv szórakoztató módon eligazodást nyújtani, egyszersmind bepillantást nyerhet az olvasó elődeink életébe, a népi megfigyelések, a Gyimesekben élők sajátos orvoslási tapasztalataiba. A szerző szöveghűen, a helyi nyelvjárásnak és nyelvi fordulatoknak megfelelően közli 904 db adatát, melyet tematikus csoportokba rendez az emberi testrészek bántalmai, majd a különböző sérülések, külső hatások (pl. fertőzés) szerint, végül néhány életkori, illetve jellegzetes asszonyi betegséget, s annak gyógyítási technikáját adja közre. A szövegek az egyszerű, praktikus leírások mellett főleg személyes élményelbeszéléseket és számos gyógyító-ráolvasó verses formulát tartalmaznak, így nemcsak az olvasás lesz élvezetesebb, hanem értékes anyagot szolgáltat a folklór kutatók számára is. Az anyag hitelességét emeli az adatközlők pontosan datált, falvak szerint csoportosított jegyzéke, mely lehetővé teszi az egyes szövegek közlőinek azonosítását is. A kötet végén a tájszavakat feloldó szómagyarázat, majd az egyes betegségekhez kapcsolódó gyógynövények listája segíti a tájékozódást. Az anyag gyakorlati felhasználását is biztosíthatja az a gyógynövényjegyzék, melyben fel van tüntetve azok népi elnevezése, hivatalos neve, és latin rendszertani meghatározása. A Gyimes-völgyében összegyűjtött népi tapasztalatok közreadásával a könyv részben visszavezet a természethez, a fűben, fában orvosság ma is alkalmazható természetes gyógymódjaihoz, részben feltárja a gyimesi csángó közösségek egészséghez, betegséghez, ezáltal a természethez való viszonyát, egész gondolkodásmódját, az élethelyzetekre adott válaszait, végső soron tehát világképének részleteit is.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Antalné Tankó Mária |
Megjelenés | 2003 |
Terjedelem | 286 oldal |
Kötészet | fűzött |
ISBN | 9639457345 |