Hasonló termékek
Az értelmezés szükségessége
Tanulmányok Kertész Imréről
A Dajka Gábor Társaság által 2002 tavaszán rendezett konferencia anyagára alapozó kötet a legifjabb irodalmárnemzedék Kertész-képébe nyújt bepillantást, bizonyítva, hogy az immár Nobel díjas szerző a hivatalos elismerés előtt is népszerű kutatási téma volt a fiatalok körében - miközben a konferenciához hasonlóan a kötetben is szerepet kap egy-egy valamivel idősebb pályatárs (Margócsy István, Schein Gábor).
Látvány/színház
Performativitás, műfaj, test
Amint szólni kezd az ember valamiről, rögtön beleütközik az azonosítás problémájába. A beszéd mintha a világ felosztását is magába foglalná - már az első szóban. Persze, az isteni parancsok kora már leáldozott.. Mégis, az a mód, ahogy beszélünk valamiről, a gondolkodás újra és újra felülvizsgálandó tárgyát alkotja.
A hérosz és a kultusz / The Hero and His Cult
Két jól elkülöníthető csoportja van azoknak, akiket „joyce-iánusoknak” nevezünk: a „belsősök” és a „külsősök”. A „belsősök” a szövegek eltökélt feltárására koncentrálnak, az utalások és a mutációk megszállottjai, és sok esetben még Heideggernél is Heideggerebbek a filológiai mélységek feltárásában – természetesen az alászállásban. Ismerek néhány elsőrangú „belsőst”, s nagy tisztelettel adózom nekik: ilyen a kaliforniai John Bishop és az antwerpeni Geert Lernout.
Leírás
Cs. Szabó halála óta eltelt évtizedek tették időszerűvé, hogy átgondoljuk irodalmi helyét és szerepét. A kötet szerzője több évnyi kutatómunkáját foglalta monográfiába: összeillesztette a történelmi okokból szétszakított életművet. Nem szerette volna, hogy az életmű "hűlő árnyékban" maradjon, hiszen Cs. Szabó a magyar nyelvű intellektuális próza egyik 20. századi művelője, aki műveiben az európai kultúra mellett hitet tett magyarságáról is.
Ez a könyv nem viasz, amely lenyomatként adja vissza Cs. Szabó teljes életrajzát vagy munkásságát, hanem iránytű - mint amilyen ő maga is volt az emigráció számára - mely bemutatja életútjának főbb mérföldköveit.
CS. SZABÓ LÁSZLÓ (1905-1984) író, irodalmár; a Nyugat második nemzedékének tagja. A Magyar Rádió Irodalmi Osztályának vezetője (1935-1944) volt. 1949-től emigránsként Olaszországban élt, majd 1951-től Londonban a BBC magyar osztályának belső munkatársaként dolgozott.
ARDAY GÉZA (1973) író, történész, Budapesten él; 12 önálló kötet szerzője. Előző munkái a L'Harmattan Kiadónál jelentek meg: Ami a tankönyvekből kimaradt (2010), Gyermektelen írók a diktatúra idején (2013), A Johannita Rend Magyar Tagozatának arcképei (2014), Horizontmentés (2015), Tegnap is van nem csak holnap (2016).
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Arday Géza |
Megjelenés | 2018 |
Terjedelem | 312 oldal |
Kötészet | kartonborított, ragasztókötött |
ISBN | 9789634143697 |