Hasonló termékek
Bevezetés a szerhasználó nők világába
Ebben a kötetben a nők és a szerhasználat sajátosságainak ismertetése történik meg a legfrissebb nemzetközi és hazai kutatások, valamint a klinikai gyakorlatok tükrében.
Védőfaktorok nyomában
A káros szenvedélyek megelőzése és egészségfejlesztés serdülőkorban
A védőfaktorok tudományos háttereként a kötet kiemeli a pozitív pszichológiai vonulatot, amely elindítója volt a későbbi pozitív társadalomtudományi mozgalomnak. A magatartáskutatásban is pozitív fordulat következett be, s ez az újfajta szemlélet az addiktológiai prevencióban is nagyobb sikereket ér el.
A kvalitatív kutatás alapjai
A könyv az adatelemzés és adatgyűjtés valamennyi lépésére rámutat (a leírástól a grounded theory megfogalmazásáig) az elméleti mintavétel módszerének alkalmazásával.
Az üveghegyen túl
Magyarországon az „alkoholista” és a „drogos” súlyosan megbélyegző szavak. Ez a stigmatizáció rontja a segítségkérés esélyeit, végső soron a gyógyulás lehetőségét. Ezért fontos megismernünk minden olyan lehetőséget, ami javítja a szenvedélybetegek életminőségét. A felépülési szemlélet a gyógyítás és gyógyulás, a beteg-betegség fogalmak újraértelmezését jelenti.
Addiktológiai problémák Magyarországon I.
Helyzetkép a lakossági kutatások tükrében I.
Szerhasználó magatartások
Addiktológiai problémák Magyarországon II.
Helyzetkép a lakossági kutatások tükrében II.
Viselkedési addikciók
Párhuzamosok találkozása
Tisztelgő kötet Hoyer Mária 70. születésnapja alkalmából
Leszakadók. A társadalmi kirekesztés folyamata
Rácz József egyetemi magántanár, a MTA Pszichológiai Kutatóintézet tudományos fő munka társa, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar Addiktológiai Tanszékének vezetője, a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Ambulancia igazgatója. Az 1980-as évektől foglalkozik ifjúsági szcénák kutatásával, elsősorban a droghasználat témakörében. 2006-tól az EMCDDA Tudományos Tanácsának tagja. A kötetben a „Fények és árnyak” című Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Program (NKFP) során készült, a társadalmi kirekesztődés folyamatával foglalkozó kutatásunkat mutatjuk be.
Leírás
A kortárs (vagy diák) és sorstárs segítők hatékonyak egyes kockázati csoportok elérésében, a segítő intézmények és e csoportok közti kapcsolatban egy jól körülhatárolható programban, ha a megfelelő szupervízióban vagy esetmegbeszélésben vesznek részt egy megfelelő tréninget követően. A "sorstárs" segítők az életkori közelség mellett/helyett valamilyen lényegi szempont szerint mutatnak közös vonást a célcsoport tagjaival. "Sorstársakat" alkalmazó programok viszont Magyarországon néhány üdítő kivételtől eltekintve szinte teljesen hiányoznak. Pedig a képzett sorstárs segítők - mint a kockázati csoportok reprezentánsai - hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a segítő intervenciók erredményesebbek legyenek.
Az "empowerment" (esélyteremtés) egyik jelentése éppen ez: hogyan tudjuk a kockázati csoportokat bevonni egy-egy segítő szolgálat működésébe, működtetésébe. A kötetben a témával az utóbbi húsz évben történt próbálkozásaink egyes eredményeit mutatjuk be.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Rácz József |
Megjelenés | 2008 |
Terjedelem | 184 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, puhatáblás |
ISBN | 978 963 236 086 7 |