Hasonló termékek
Mozgalmas évek - Egy huszadik századi életút
A méltán világhírű történelemprofesszor (az MTA tiszteletbeli tagja) önéletrajzában a szélsőségek korát mutatja meg, de most az egyén szemszögéből, ironikus bölcseséggel és kellő távolságtartással. Kalandos és termékeny életének történetét útleírásként is olvashatjuk – kitűnő pillanatfelvételekkel ifjúsága Bécséről és Berlinjéről, a harmincas évek még özönvíz előtti angol társadalmáról, olaszországi, spanyolországi, dél-amerikai és más, élvezettel leírt látogatásairól.
Kína XX. századi története
Kína kétségkívül a jelen és a közeli jövő egyik legnagyobb hatalma, amely aktív szerepet játszik a világ sorsának alakulásában. Az elmúlt évszázadban az ország hosszú történelmének egyik legviharosabb korszakát élte.
A nagyhatalmak harca Eurázsiában
Mindenütt ölnek és gyilkolnak, bombáznak és lőnek, országokat rohannak le és szállnak meg. Az Európa Unió területét leszámítva reggeltől estig háborúskodásokról, rajtaütésekről, állami vagy magánterrorizmusról hallunk a tv-ben, rádión és interneten. Az emberek számára a torzsalkodás, a feszültségek, a háborúskodás és a viszályok tömkelege sok szenvedést okoz. Miért van ez, és hogyan lehetséges?
Hősök, mártírok, áldozatok, szentek
A társadalmak, a vallási és szellemi mozgalmak, a történelmi és hitéleti emlékezéskultúra vagy csupán a helyzetek teremtették és teremtik a hősöket, a mártírokat, a szenteket és az áldozatokat?
Az örmény népirtás története
A 20. század első nagyobb népirtása 1915-ben kezdődött, amikor az oszmán-törökök örmények százezreit deportálták és gyilkolták meg. Az első világháború után kiderült, az áldozatok száma megközelítette a másfélmillió főt. „A sivatagban élhetnek, de másutt sehol” – jegyezte meg Talat pasa – az örmény népirtás első számú kitervelője az örményekkel kapcsolatos elképzelését. Ez a mondat foglalja össze talán leginkább a korabeli oszmán politikai elit cinikus és embertelen gondolatmenetét, melyet később európai körülmények között egy másik politikai ideológia is végrehajt, s amely holokauszt néven mindannyiunk történelmévé válik.
Leírás
The post-socialist environments of eastern and central Europe are now witnessing a ferment of regeneration opportunities and creative solutions. This book, authored by a wide range of innovative researchers from the regions, including architects, urban designers, planners and historians, provides a richly diverse variety of contemporary insights into this topical and vitally important subject – encompassing both historical origins and present-day challenges.
Professor Miles Glendinning, University of Edinburgh / Convener, Docomomo Specialist Committee on Urbanism and Landscape
Progress? Lost path? Mistake? Rebuilding? Or destiny, that we need to accept? Should we or are we able at all to catch up with the West? Or should we walk our own path? The post-socialist urban development is struggling with its own identity. In this fascinating book today’s young researchers – architects, architectural historians, and urban planners – raise questions, and try to process answers from the past of the Central and Eastern Europe (CEE) in an effort to get a clearer vision of their future.
Professor Emeritus Tamás Meggyesi, Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Architecture
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Benkő Melinda, Kissfazekas Kornélia |
Megjelenés | 2019 |
Terjedelem | 224 oldal |
ISBN | 978-2-343-16182-2 |
Sorozat |