Hasonló termékek
A boldogságkeresés útjai és útvesztői
Az érett személyiségtől a kiegyensúlyozott párkapcsolatig
Nők mélyszegénységben
E kötet témája a szegény sorsú nők helyzetét befolyásoló tényezők elemzése, mely a társadalmi nemek tudományának eredményeit is felhasználva abból indul ki, hogy a férfiak és nők között kialakult hierarchikus viszony a társadalom sajátos működésének és normarendszerének következménye. A női társadalom nem homogén közeg, egyes csoportjai között olyan jelentős rétegspecifikus különbségek vannak, amelyek ismerete nélkül nem lehet a nők társadalmi egyenlõtlenségeinek felszámolására irányulóan hatékony intézkedéseket tenni.
A hírek története
A hírek története empirikus szövegkutatásra épülő műfajtörténet. Arra keresi a választ, hogy milyen különbségek és milyen azonosságok ragadhatók meg a hírek eltérő tematikus beágyazottsága - politikai hírek, gazdasági hírek, bulvárhírek, stb. - alapján. Illetve ezen hasonlóságok és különbségek mire vezethetők vissza és milyen következményekkel járnak.
A tisztes munka
A teljes foglalkoztatás: a 21. század esélye vagy utópiája?
A „tisztes munka”, mint a társadalmi integráció kulcsfontosságú kategóriája, az elmúlt évszázadok alatt jelentős fogalmi és tartalmi változásokon ment keresztül. A munka kettős jellege (büntetés - jutalom) végighúzódik az egyes történelmi korszakokon, de, hogy ennek mikor melyik jellemzője válik meghatározóvá a társadalom többsége számára, az leginkább a gazdasági, társadalmi, ideológiai környezettől függ.
A történelmi filmek szociológiája
Miért azonosulunk a Megáll az idő kamasz hőseivel? Miért dőlünk be Mel Gibson skótszoknyájának? Miért olyannak látjuk a múltat, amilyennek a Titanic vagy éppen a Csinibaba megmutatja? És fordítva: miért éppen olyannak mutatja, amilyennek képzeljük?
Az érzelmek jelentése, a jelentés tapasztalata
E kötetben két, egymással több különböző ponton érintkező témának szentelt tanulmányokkal találkozhat az olvasó. Egyrészt az érzelmek teoretikus elemzése és a tudatos emberi életben betöltött jelentése, másrészt maga a jelentés, a jelentésesség jelenségének a megélése és elméleti problémáinak elemzése áll az itt található vizsgálódások fókuszában.
Leírás
A szerzők és a szerkesztők tisztában vannak a magyar holokauszt és a hozzá vezető jogfosztás egyedülállóan tragikus jelentőségével, azzal, hogy a magyar állam nem csupán nem védte meg, hanem meg is tagadta és halálba küldte saját honpolgárainak százezreit, de a jelen kötet a magyar és a zsidó történelmet (benne a magyar zsidók történetét is) nem pusztán passiótörténetként tárgyalja, hanem azt vizsgálta meg, hogy hogyan konstruálódnak ezek a közösségek, hogyan hatnak egymásra az egyéni és közösségi identitások narratívái, milyen interkulturális kapcsolódási pontjaik vannak, illetve történeti és szociológiai eszközökkel mennyire hasonlíthatók össze. A zsidó és magyar vagy ha úgy tetszik magyar–zsidó, illetve zsidó–magyar történetek komparatív módon nyernek jelentést, és az összehasonlítás egyben alkalom és felhívás a párhuzamos elbeszélések közötti dialógus lehetőségének kiaknázására is. A magyar és a zsidó identitás vizsgálata kilépett a Trianon és a holokauszt miatt – egyébként teljese legitim módon – létrejött szenvedéstörténeti keretéből, és az általános és egyedi történelemben mutatja fel az egymással számtalanul és sokszor észrevehetetlenül összefonódott közösségek történeti egzisztenciáját.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Hatos-Novák |
Megjelenés | 2014 |
Terjedelem | 330 oldal |
Kötészet | ragasztott papírkötés |
ISBN | 978-963-236-703-3 |