Hasonló termékek
Pasztorálteológia
A lelkészi hivatás nagyban különbözik más hivatásoktól - a lelkésznek hivatásos hívőként az élete a hivatása, a többiek elé éli és tanítja is, hogy mit jelent Krisztust követni a világban.
Az apostolok hagyománya - II. javított kiadás
Szabados Ádám könyve két nagy kérdésre keresi a választ: beszélhetünk-e történetileg igazolható normatív hagyományról az egyetemes egyház életében, és ha igen, hogyan lehet körülhatárolni ezt a hagyományt. A szerző szerint mindkét kérdésre az apostoli tekintély adja meg a választ.
Textus és kontextus
Az Ószövetség megértésének lehetőségei
A különböző magyarázatok, ahogyan az ókorban, úgy ma is eltérő vallási/felekezeti közösségeket alkotnak. Ez a kötet a magyarázatok lehetőségeinek feltárásával, az Ószövetség jobb megértésén túl, talán segíthet felismerni, hogy bár – Martin Buber „szoba“-hasonlatával élve – különböző szobákban élünk, de egy házban, és az egyes szobáknak van a másikra nyíló ajtaja-ablaka, s kiderül, hogy alapvetően közös világra s közös irányba, Istenre nézünk.
Rhetorical Preaching
Átmeneti rítusok.
A magyar társadalolmtudományi könyvkiadás nagy adósságai közé tartozik a 20. század elejének klasszikus vallásantropológiai értekezése, Arnold van Gennep Átmeneti rítusok című műve. Noha közel száz évvel ezelőtti (1909) megjelenése óta a rítuskutatás egyik alapművévé (és nyomában az "átmeneti rítus" fogalma mára általánosan bevett terminus technicusszá) vált, a magyar olvasóközönség számára mindeddig nem volt hozzáférhető magyar nyelven.
A boldogságkeresés útjai és útvesztői
Az érett személyiségtől a kiegyensúlyozott párkapcsolatig
Leírás
A keresztyén egyház különböző korszakaiban a homiletika és a retorika kapcsolatát hol a legszorosabb barátság, hol pedig a legádázabb ellenségeskedés jellemezte. Miért ez a szüntelen végletek között való mozgás? Literáty Zoltán könyve erre keresi a választ.
A retorikus és a retorika ugyanazon tőről fakadó szavak, mégis mást-mást jelentenek. A prédikációk természetüknél fogva „retorikus” beszédek, minthogy alapvető jellemzőjük az intencionalitás. A retorikusság mint a beszédek belső kohézív ereje nem forma, stílus vagy előadás kérdése, hanem olyan gyakorlati képesség, amely optimális módon alkotja meg a hatásos beszédet.
A klasszikus terminusokban két szó szerepel a meggyőzésre nézve: persuadere és convincere. Az előbbi érzelmi rábírással operál, az utóbbi logikai érvekkel. Ennek a két megközelítésnek kellene optimálisan kiegészítenie egymást, ám ennek ellenére köztük az egyensúly rendszerint eltolódik egyik vagy másik rovására. Éppen emiatt lappang vagy éppen lángol ez a feszültség évezredes távlatok óta ott a homiletika és a retorika között, illetve minden más színtéren is, ahol az élő szó hatalma érvényesülhet. Jelen kötet a retorika–homiletika viszonyának megértése céljából vizsgálja a tárgyalt korszakok retorika–filozófia–hermeneutika viszonyrendszerét is. Literáty Zoltán monográfiája különböző történelmi korszakok szeletét bemutatva tűzi célul, hogy az elemzésekben felsejlő történelmi tapasztalat a jelenben hasznos tudássá és gyakorlati bölcsességgé váljon.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Literáty Zoltán |
megjelenés | 2020 |
méret | 158x226 mm |
terjedelem | 334 oldal |
kötés | ragasztókötött |