Hasonló termékek
Trubadúrok
Ez a könyv nem irodalomtörténet, hanem költői történet. Nemcsak a szakembernek szól, hanem mindazoknak, akik mélyebben érdeklődnek az irodalom és a régi korok költészete iránt. Sőt, fel kívánja ébreszteni az érdeklődést e távoli kor költői iránt. A rendszerezés helyett azokra az érzelmi és gondolati mozgatókra irányítja a figyelmet, amelyek megindították és alakították a modern európai nyelvek első nagy lírai kibontakozását. És mindezt a 21. századi ember szemszögéből nézve, a jelenkori filológia és lélektan eredményeire építve teszi.
Jókai & Jókai
Írás az ablaküvegen – Tizenegy dráma
„Ha csak lírai költő lettem volna, ha az ír színház révén nem válok egy tömegmozgalom képviselőjévé, kötve hiszem, hogy az angol bizottságok fölveszik nevemet arra a listára, amelyről a Svéd Akadémia a díj elnyerőjét kiválasztja.”
Idézet William Butler Yeats, a Nobel-díja átvételékor elhangzott beszédéből
Artúr király halála
Az Artúr király halálával a Vulgáta-ciklus tragikus zárlatához érkezik. A regény A Szent Grál felkutatásának utórezgéseinél veszi fel a történet fonalát, miközben a király erőfeszítéseket teszi az igen megfogyatkozott kerekasztal újjáélesztésére.
Varázs/szer/tár
Varázsmesei kánonok a régiségben és a romantikában
Milyen volt és milyennek látták a 18-19. század írói és olvasói a mese műfaját? Milyen hatása volt a népmeséknek az érzékenység és a romantika szépirodalmára? Értjük-e még a mesei funkciók és motívumok szerepét a Fanniban, a Tempefőiben és más klasszikusokban?
William Blake illusztrációi a Jób könyvéhez
...ezentúl egybeforr ég, föld s pokol...
Leírás
A tizenkilencedik és huszadik századi olasz irodalom egy sajátos szeletével, a fantasztikus művekkel és szerzőikkel foglalkozik Lukácsi Margit monográfiája. A szerző három nagy téma köré szerkesztve teszi közzé tanulmányait, érintve minden fontos, említésre méltó, komolyabb hatást gyakorló írást, alkotót és trendet. Általános jellegű bevezető dolgozata után az a négy tanulmánya olvasható, amelyek keretei között az olasz irodalmi kritika Tzvetan Todorov 1970-ben publikált, máig alapvetőnek számító fantasztikumelméletére adott válaszait elemzi; ennek lényege, hogy Todorov a huszadik századtól kezdve értelmetlennek ítéli a fantasztikus elbeszélés műfaját, elsősorban a pszichoanalízis megjelenésével indokolva, amely teóriája szerint átvette a tudattalan feltárásának, immár nem csak szimbolikus értelmezésének szerepét. Ennek kapcsán négy szerző - Italo Calvino, Neuro Bonifazi, Lucio Lugnani és Remo Ceserani - fantasztikus novellái is mérlegre kerülnek. A folytatásban Lukácsi Margit a műfaj tizenkilencedik századi eredetét kutatja, olyanokra kitérve itt, mint a Scapigliatura elbeszélései, Leopardi vonatkozó írása s ennek későbbi recepciója, illetve a pikareszk és fantasztikum a Pinocchio kalandjaiban. A harmadik részben az olasz fantasztikus irodalom főbb irányzatait ismerteti: szó esik a metafizikus irodalomról, a mágikus realizmusról, illetve az önálló utat képviselő Dino Buzatti, Tommaso Landolfi és Italo Calvino műveiről. Az irodalomtörténeti, italianisztikai gyűjteményekbe javasolható, gazdagon jegyzetelt szakkönyvet részletes forrásjegyzék zárja.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Lukácsi Margit |
Megjelenés | 2016 |
Terjedelem | 184 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789634140887 |