Hasonló termékek
Gazdasági jog
Az elmúlt, alig két évtized alatt hihetetlen változások zajlottak le a jog, elsősorban a a gazdasági jog területén. A korábban csak a háttérben, alapvetően az állam kontrollja alatt működő állami vállalatok közötti kapcsolatokat felváltották a valóságos piacgazdaságot rendező jogszabályok, amelyek sok esetben alig voltak képesek követni a változásokat.
Alkotmányjog – emberi jogok – globalizáció
Az alkotmányos eszmék migrációja
Ez a munka azt a kérdést vizsgálja, hogy az alkotmányosság, az emberi jogok nemzetközileg egyre inkább elfogadottnak mondható globális elvei hogyan képesek befolyásolni a még mindig szuverénnek tekintett állami cselekvést. Az emberi jogok nemzetközi szabályozása azért kiemelkedően fontos a téma szempontjából, mert az szinte definíciószerűen a nemzeti alkotmányjog szuverenitásának korlátozására épül, közös alkotmányos eszmék érvényesítése érdekében.
Az elveszejtett alkotmány
Rossz a közérzete? Fáj a feje és gyenge? A fél gyógyszeres fiókot kiürítette, bekapkodott minden létező immunerősítőt és fájdalomcsillapítót? Nem itt kell kezdeni! Először tudja meg, mi a baj okozója, aztán jöhetnek a pirulák. E kötet végre felállította a dianózist, most már "csak" néhány jó orvosra és receptre lenne szükségünk...
Kálmán Olga, (újságíró, ATV)
A gyermek jogainak érvényesülése az igazságszolgáltatásban
Az én molekulám
Az én molekulám metaforának is tekinthető, de a szerző azon többszörösen megfogalmazott, konkrét kérdésfelvetésére is utal, hogy vajon miképpen értelmezzük az emberi jogokat, alapjogokat a biotechnológia XXI. századi kihívásai fényében. Sándor Judit a molekulákra, DNS-re, ivarsejtre, biológiai szövetmintára gondol itt elsősorban, azaz a kutatóintézetekben, meddőségi centrumokban előálló, ma már mindennapos helyzetekre, amelyekben emberi ivarsejteken, embriókon, szövetmintákon, DNS-en végeznek beavatkozásokat.
Az egyenlőség felé
A hátrányos megkülönböztetés tilalma és a támogató intézkedések
Ez a könyv bemutatja, hogy az emberi jogokat elismerő demokráciákban a hátrányos megkülönböztetés nem lehet része a szabadságnak. A modern alkotmányos államnak egyenlő bánásmódban kell részesítenie a polgárait, és javítania kell az indokolatlan hátrányos megkülönböztetést elszenvedők esélyeit. A roma diákok iskoláztatását, a fogyatékkal élők munkához jutását, a nők gazdasági és politikai szerepvállalását segítő intézkedések igazságosak, ha olyan előnyök ellensúlyozására irányulnak, melyeket morális értelemben senki nem érdemelt ki.
Leírás
Jelen kötet vállalt célja, hogy a 2011-es alkotmányozással eltörölt adatvédelmi ombudsmani intézmény joggyakorlatának egy fontos részét, az adatvédelmi ombudsman és az 1989-es magyar rendszerváltás kapcsolatát elemezze. Az intézmény megszűnése óta eltelt tíz év alkalmat ad az összegzésre.
Meggyőződésünk, hogy a magyar alkotmányos rendszerváltás megértéséhez nélkülözhetetlen ismerni az adatvédelmi ombudsman joggyakorlatát 2011 végéig. A kötet centrális állítása, hogy a magyar rendszerváltást az Alkotmánybírósághoz hasonlóan jelentősen formálta az adatvédelmi biztos joggyakorlata. Máig ható ajánlásai és állásfoglalásai az alkotmányos forradalom igazi lenyomatát adják. A kötet egyben lehetőséget kínál arra, hogy a szerző az adatvédelmi ombudsmani joggyakorlaton, az esetjogon keresztül feltárja az adatvédelmi ombudsman alkotmányos juriszdikciójának valódi természetét és karakterjegyeit. Ezzel a könyv az alkotmányértelmezés körüli hazai vitához szeretne új szempontokat nyújtani.
A szerző jogász, egyetemi oktató, a TK Jogtudományi Intézetének munkatársa. Több évtizedes gyakorlata van az emberi jogok hazai és nemzetközi védelmében. Számos tanulmány, szakcikk és jogi elemzés szerzője. Tanulmányait az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán folytatta, majd a Yale Egyetem jogi karán szerzett mesterdiplomát. Társadalomtudományos érdeklődésének egyik fókusza az információs jogok hazai és nemzetközi védelme.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Bán-Forgács Nóra |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 172 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634149422 |