Hasonló termékek
Hitetek mellé tudományt
Az alábbi kötet a Fiatal Kutatók és Doktoranduszok V. Nemzetközi Teológus Konferenciáján résztvevõ elõadások publikálásra érdemesnek talált felszólalásainak írott anyagait tartalmazza. Az angol és magyar nyelven megjelent mûvek a teológia szinte minden területét érintik, de nem csupán a szûken vett hittudomány kérdéseit vizsgálják.
Pasztorálteológia
A lelkészi hivatás nagyban különbözik más hivatásoktól - a lelkésznek hivatásos hívőként az élete a hivatása, a többiek elé éli és tanítja is, hogy mit jelent Krisztust követni a világban.
Az apostolok hagyománya - II. javított kiadás
Szabados Ádám könyve két nagy kérdésre keresi a választ: beszélhetünk-e történetileg igazolható normatív hagyományról az egyetemes egyház életében, és ha igen, hogyan lehet körülhatárolni ezt a hagyományt. A szerző szerint mindkét kérdésre az apostoli tekintély adja meg a választ.
A homiletikai aptum
A homiletikai aptum az igehirdetés inkarnációs pontja.
A könyvben a következő kérdésekre keressük a választ: Miért nem maradunk inkább csöndben? Milyen kapcsolatban van a klasszikus retorikai aptum a homiletikai aptummal? Mi a kapcsolat az inkarnáció, az igehirdetés és a beszéd között? Mit jelent az a reformátori tanítás, hogy Isten Igéjének hirdetése Isten Igéje? A kalcedóni dogma tükrében hogyan elválaszthatatlan, oszthatatlan, elkülöníthetetlen az igehirdetésben az isteni és emberi? Miért lehet és kell őszinte, akár megválaszolatlan kérdéseket feltenni az igehirdetésben?
A hit erejével
25 év tiszteletreméltó pedagógiai erőfeszítéseiről vall ez a tanulmánykötet. 1990-ben óriási lehetőség nyílt egy kis létszámú, de annál lelkesebb és erősen bízó közösség előtt. A megváltozott politikai viszonyok reményt adtak arra, hogy feléleszthető a patinás tanítóképzés Nagykőrösön. Az egykori pártház falai között ismét életre kelhetett a református intézmény, amely 1839-től 1957-ig oly sok szakmailag jól felkészült, hitben megerősödött tanítót adott az országnak. A negyedszázad elegendőnek bizonyult, hogy beigazolódjék: nem volt eredménytelen az erőfeszítés. Állandó társadalmi változások közepette, az egymásnak feszülő értékrendek között egyensúlyozva az állandóságot a HIT ereje biztosította.
Protestáns egyházértelmezés a reformáció századában a jelentősebb egyházi rendtartásokban
Görözdi Zsolt monográfiája a reformáció századának legjelentősebb protestáns egyházi rendtartásait vizsgálja gyakorlati teológiai szempontból, válaszokat keresve arra a kérdésre, hogy a tanrendszer milyen formában jelent meg az egyes egyházak szervezetében, hivatalaiban, szolgálati területein, egyházfegyelmi tevékenységében.
Leírás
A szerző az erdélyi egyházi viszonyokat és egyházközi kapcsolatokat vizsgálja a középkortól a 20. századig, végigkísérve az egyes felekezetek történeti fejlődésének szakaszait, a felekezeti erőviszonyok alakulását, versengését. Mindeközben különös hangsúlyt fektet azon események és folyamatok részletes vizsgálatára, amelyek bármely részt vevő fél identitásának, biztonságérzetének sérülésével jártak – és amelyek a későbbi évszázadok során gyakran további ellenségeskedést szültek etnikumok, felekezetek és egyházak között. Ugyanakkor koronként bemutatja azokat az időről-időre jelentkező kezdeményezéseket is, amelyek épp e sebeket igyekeztek enyhíteni, keresve a konfliktuson átívelő, összekötő, közeledést elősegítő pontokat.
Lukács Olga a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem tanáraként és a nemzetközi Healing of Memories (HoM) – Emlékek gyógyítása projekt tudományos munkatársaként szerzett többéves tapasztalatára építve törekszik a témához kapcsolódó szakirodalmi nézőpontok szintézisére, illetve e sajátos munkamódszert alkalmazva az eltérő történelemszemléletek és narratívák között feszülő ellentétek feloldására.
E megközelítés felvállalt célja, hogy a mindenkori másik, a megbántott fél történelemszemléletét is hangsúlyozza a tudományos diskurzusban, ezáltal is osztozzon annak fájdalmában, oly módon, hogy az lehetőséget adjon a különböző felekezetek számára egymás történelemszemléletének átélésére.
Talán e könyv is hozzájárulhat ahhoz, hogy minden Erdélyben élő nemzetiség és keresztyén felekezet átérezhesse saját felelősségét egy élhető és megbékélt jövő kialakításában.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Lukács Olga |
megjelenés | 2020 |
méret | 158×226 mm |
terjedelem | 244 oldal |
kötés | ragasztókötött |