Hasonló termékek
European Politics. Crises, fears, and debates.
Rendszerváltás és történelem
Tanulmányok a kelet-európai átalakulásról
Hogyan lett az önigazgatásból kapitalizmus, szolidaritásból verseny Lengyelországban? Mily módon változott a társadalom cigányképe Szlovákiában és Magyarországon a rendszerváltás során? Hogyan alakultak az interetnikus kapcsolatok a Székelyföldön Ceauşescu bukása után? Miképp zajlott le a rendszerváltás a Magyar Néphadseregben? Milyen szerepet játszott a kőolaj ára a Szovjetunió összeomlásában? Ezekre és más kérdésekre keresik a választ a kötet tanulmányai, amelyek szerzői – az ELTE BTK Kelet-Európa Története Tanszék doktorandusz hallgatói és kutatói – Ulánbátortól Moszkván át Prágáig,
A magyar parasztság esete a szovjet kolhozzal
A kötet újdonságát az adja, hogy a magyarországi kollektivizálás (1949–1961) történeti elemzése során az ismétlődő erőszakos hatalmi beavatkozások és az általuk kiváltott társadalmi válaszreakciók kölcsönhatásaira koncentrál. Mindhárom kolhozosítási kampányt áttekinti, így érthető meg, hogy miért és miként változtak az állami erőszak-alkalmazás eszközei, s erre reagálva hogyan formálódtak a paraszti társadalom különböző rétegeinek túlélési és alkalmazkodási mechanizmusai.
A kiegyezés és a dualista korszak emlékezete Közép-Európában
A dualista korszak fél évszázada Közép-Európa modern történetének meghatározó idõszaka volt. Jelen kötetünk magyarországi, csehországi, lengyelországi, romániai és szlovákiai kutatók az osztrák-magyar kiegyezés létrejöttének 150. évfordulójára készült tanulmányait tartalmazza.
Alcalái románok - Migráció és társadalmi differenciálódás
A nemzetközi migráció a kortárs társadalomtudományok egyik központi kérdésköre, a Romániához köthető népvándorlás pedig az Európán belüli migrációs folyamatok egyik fő jelensége. Jelen kötet e komplex kutatási területet ismerteti meg az olvasóval a románok migrációjának sajátos esetén keresztül.
Naplók és sorsok
Dr. Pintér László hadifogolynaplója 1945-1946
Demokrácia és diktatúra Németországban 1918–1945. 1.kötet
A kötetek az 1918. novemberi forradalom és a császárság bukását követő Németország két meghatározó korszaka, a weimari köztársaság (1919–1933) és a nemzetiszocialista diktatúra (1933–1945) egyedülálló elemzését és forrásfeltárását tartalmazzák.
Demokrácia és diktatúra Németországban 1918–1945. 2. kötet
A kötetek az 1918. novemberi forradalom és a császárság bukását követő Németország két meghatározó korszaka, a weimari köztársaság (1919–1933) és a nemzetiszocialista diktatúra (1933–1945) egyedülálló elemzését és forrásfeltárását tartalmazzák.
Leírás
Nuber István Az olasz politikai rendszer kontinuitása és diszkontinuitása című monográfiája a történelmi-politikai összefüggés rendszerébe ágyazva mutatja be a három, egymást váltó rezsim: az alkotmányos monarchia keretében a liberális politikai formáció, a totális fasiszta diktatúra és a demokratikus köztársasági államforma jellegzetes vonásait. Felhívja a figyelmet arra az olasz történelmi sajátosságra, amely szerint a három politikai formáció kialakulását belső nemzeti és külső nemzetközi harcok, illetve világháborús katasztrófák előzték meg. Az olasz politikai rezsimek létrejöttét, átmenetét és evolúcióját újszerű módon, a kontinuitás és diszkontinuitás jegyében tárgyalja, mind a nyolc fejezetben.
A szerző sokrétűen analizálja az olasz egység után létrejött alkotmányos monarchia politikai működését és a kibontakozó pártstruktúra kiépülését. A maga összetettségében tárja fel a fasizmus hatalomra kerülésének körülményeit, a korporatív diktatórikus rendszert és fajelméletének romboló hatását. Kiemelten és széleskörűen foglalkozik az új alkotmány elemzésével, a köztársaság intézményi rendszerének funkcióival, a pártrendszer tipológiájával, a regionalizmus sajátosságaival és a szakszervezeti mozgalom jelentőségével. A politikai földrengés utáni hosszú átmeneti időszak politológiai elemzésének megállapításai, kritikai fejtegetései figyelmet érdemelnek, nóvumot jelentenek a hazai tudományos közéletben. A könyv nemcsak a szűkebb szakmai kör, hanem a politikai rendszerek iránt érdeklődő szélesebb közönség számára is jól hasznosítható, érdekes munka.
NUBER ISTVÁN 1964-ben a JATE-n olasz-orosz szakon diplomázott. 1972-ben megvédte a bölcsészdoktori disszertációját, 1978-ban kandidátusi fokozatot nyert el. 1990-ben a JPTE Társadalomtudományi Intézetébe került, ahol az egyetemes politikai gondolkodás történetével, etikával és az olasz politikai rendszerrel foglalkozott. Tanulmányaival Politológus Vándorgyűléseken, nemzetközi konferenciákon szerepelt. Hét tanulmánykötete, 57 tudományos dolgozata, cikke - 3 francia, német, orosz nyelven - jelent meg.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Nuber István |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 196 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634147657 |