Hasonló termékek
Emigráció és identitás
56-os menekültek Svájcban
Az 56-os forradalom leverése után kb. 200000 magyar hagyta el az országot. Svájc 13000-nek nyújtott menedéket. A munka elsőrangú kérdése: a kiválasztott tanúk beszámolója nyomán az elmúlt korszak emléknyomait felfedezi. Milyen sajátos módon reagáltak új élethelyzetükre a menekültek? A munka magját a velük folytatott beszélgetések képezik.
A történész szerszámosládája
A Történelem és társadalomtudományok konferencia két éve szerepel az Atelier Magyar-francia Társadalomtudományi Műhely programjában. Célja a történelem és a társadalomtudományok közötti hazai párbeszéd előmozdítása.
Újságok és újságolvasók Ferenc József korában
Mely újságok számítottak a kor átlagolvasójának kedvenc lapjai közé, milyen élményvilágot, értékeket, ízlést közvetítettek? Egyáltalán hol és hogyan olvastak, kikből tevődött össze az olvasópublikum? Léteztek-e bizonyos kultúrális minták, standardok, fogyasztási szokások, amelyek végiggördültek a 19. századi Európán, és sajátos közép-európai színekkel egészültek ki? Ezekre a kérdésekre próbál válaszolni a könyv szerzője, egy speciális sajtótípus vizsgálata segítségével.
1956 képtára
E könyv címe láttán a kevésbé tájékozott is jól tudja, hogy csak virtuálisan számolhatunk 56 képtárával. A maga fizikai valóságában csak fragmentáltan, különböző gyűjteményekbe szétszórva találhatók ide tartozó művek. Nyilván nem ismerjük ezen alkotások összességét, csupán feltételezéseink, sejtéseink lehetnek arról, hogy az általunk ismert, ismertetett képek csak egy részét – bár föltehetően releváns, meghatározó hányadát – jelentik az elképzelhető teljesnek.
Leírás
Mit tud tenni egy kora újkori város a fogyatékosokkal, a "kóborgó szegényekkel", a rászorulókkal? Hogyan gondoskodik a falai közé húzódó hajléktalanokról, az árván maradt, vagy a törvénytelen születésű, kitett gyermekekről? Hogyan viszonyul a koldusokhoz, a magukat ellátni képtelen magányos öregekhez? A mai napig aktuális és sokszor megoldatlan kérdésre a régi korok válasza az ispotály, azaz a szociális gondoskodás központja volt. Az ispotályt a történeti kutatások sokáig mellőzték, szinte el is felejtették. Nem csak mint téma szorult sokáig háttérbe, a kutatás is számos nehézségbe ütközött, mert a fejedelemségkori Erdély szegényes forrásadottságai között nagyon ritkán nyílik olyan lehetőség, mint a kolozsvári Szent-Lélek ispotály esetében, hogy egy intézmény történetét évtizedeken keresztül nyomon lehessen követni. A kötet egy világi, városi adminisztráció alatt működő ispotály mindennapjairól rajzol pengeéles képet. Levéltári számadások, jegyzőkönyvek, levelek, kiváltságlevelek alapján sikerült az intézmény gazdasági hátterét pontosan megvilágítani, az ispotály mesternek a vámkenyértől a sövényfonatáson át a halotti lepelig terjedő, rendkívül szerteágazó munkáját feltérképezni.
De nemcsak gondjaikat, hanem pályafutásukat, karrierlehetőségeiket is megismerhetjük. A forrásokból kibontakozik az ápoltak mikroközössége, a kiemelkedő, egy-egy favorizált gondozott képe, a mindennapi nehézségek és apró sikerek izgalmas története.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Rüsz-Fogarasi Enikő |
Megjelenés | 2012 |
Terjedelem | 172 |
Kötészet | puhatáblás, ragasztókötött |
ISBN | 9789632365145 |