Hasonló termékek
A látható és a láthatatlan
„A hús nem anyag, nem szellem, és nem szubsztancia. Régi szóval »elemnek« nevezhetnénk, ahogy a víz, a levegő, a föld, és a tűz a négy elem. Elem: általános létminőség, félúton a tér-idő lokalitások és az ideák között, egyfajta megtestesült princípium, aminek bárhol jelenjék is meg akár egy kicsiny darabkája, mindent átitat a környezetében a létezésnek csak rá jellemező stílusával.” Maurice Merleau-Ponty a huszadik század második felének egyik legnagyobb hatású francia filozófusa. Kései, torzóban maradt főműve először válik magyar nyelven hozzáférhetővé.
Emergencia és tudomány
A 2012-ben megjelent Emergens evolúció című kötet, amely ennek a kötetnek az előzménye, leginkább az evolúció gondolata felől közelítette meg az emergencia fogalmát. Ez a kötet sokkal inkább a tudomány és egy hagyományosabb filozófiai nézőpont felől teszi meg ugyanezt.
A transzcendentális illúzió keletkezése és története
A jelen könyv egy transzcendentális kritika kifejtésének kísérlete. A kritika alapvető tárgya a valóság valamely szintetikus elvének egyoldalú használata a többi háttérbe szorítása, illetve elfedése által.
Más elmék
A „más elmék” néven ismert filozófiai probléma régóta – legalábbis Descartes óta – a filozófia egyik állandó, újból és újból visszatérő témája. Mint minden átfogó filozófiai probléma esetében, a más elmékkel kapcsolatban is számos különböző aspektusból megfogalmazott kérdés vethető föl. Kötetünk ennek megfelelően tartalmaz mind történeti, mind tematikus tanulmányokat. Ez utóbbiak között olvashatók elmefilozófiai és ismeretelméleti írások; az utolsó négy tanulmány pedig a kortárs pszichológia eredményei felől vizsgálja a más elmék problematikát.
Morális felelősség, érdem és kontroll
A morális felelősség metafizikája
Perlekedő rokonok: Analitikus filozófia és fenomenológia.
A 20. század elején a filozófia két ágra, az analitikus és a kontinentális filozófiára szakadt. E két filozófia azóta saját problémái mentén fejlődik, és sajnálatos tény, hogy lényegében nem reflektálnak egymás eredményeire. A kötetben levő tanulmányok egy része az analitikus és kontinentális filozófia (különösen a fenomenológia) viszonyával foglalkozik, a köztük levő párbeszéd lehetőségeit keresve. Másik részük bizonyos elmefilozófiai problémákról, illetve az analitikus filozófia és analitikus filozófiatörténet módszeréről szól.
Létezik-e Isten?
Ateista érvek a mai angolszász filozófiában
A jelenkor kritikája
„…a közönségesség azzal végződik, hogy – mint ahogy a Dalai Láma ürülékét tisztelik – a söpredék első jöttmentjét imádják, vagy saját magukat látják benne imádattal; olyan viszonyulás ez, amely a demokráciában megfelel annak, mintha a monarchiában a császári koronát aukcióra bocsátanák.” Ezeket a sorokat Kierkegaardtól A jelenkor kritikája című műben olvashatjuk.
Leírás
Az emergencia fogalma olyan átfogó, rendszerszintű jelen ségekre utal, amelyeket nem lehet kielégítően magyarázni az adott rendszer részleteire vonatkozó egzakt ismereteinkkel. Bár az utóbbi évtizedekben széles körben elterjedt, a jelentése és használati módja számottevően eltérő a különböző tudományterületeken, és még a különböző filozófiai iskolákban is igen eltérően értelmezik. Egyvalami viszont biztos: olyan dinamikus világképet feltételez, amelyben a valóságnak különböző szintjei vannak, amelyek fokozatosan épülnek egymásra, pl.: fizikai, kémiai, biológiai, pszichológiai. A kötet tanulmányai különböző tudományos diszciplínák, filozófiai iskolák és problémák kapcsán megvizsgálják, hogy az adott esetben milyen értelemben beszélhetünk emergenciáról, illetve, hogy milyen elképzelések fogalmazódnak meg a világ rétegzett felépítésével kapcsolatban. A tudományban és a filozófiában ma egy furcsa, ellentmondásos helyzet áll fenn. Az emergenciát és azt a gondolatot, hogy a világ fokozatosan kialakuló, dinamikus szintekből épül fel, sokszor akár kifejezetten triviálisnak tekintjük; ugyanakkor a bevett tudományos elképzelések ezzel jellemzően teljesen ellentétesek, még pl. a neo-darwini modell is. Az Emergencia: A világ rétegzett felépítésének elmélete kötet egy apró lépés annak az érdekében, hogy jobban megértsük ezt az ellentmondásos helyzetet, és közelebb kerüljünk a megoldáshoz.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Paksi Dániel |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 234 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634147350 |