Hasonló termékek
Azok a bizonyos könnyű léptek I. - Ökológia és rendszerelmélet
"Könnyű léptekkel járj tavasszal, Földanya áldott állapotban van" - mondják az indiánok. Azt értik alatta, hogy a Föld, a görög mitológiában a széleskeblű ősanya, Gaia ( Gea ) az, amely a földi életet hordozza és az ember csak egy lény a sok közül, mely testét tapodja. Ám emberlétünk nem csak áldás, átok is: azok a módszerek, technikák, átalakítások, amelyeket tiszteletlenül végrehajtunk az ősanya testén, hogy civilizációnkat felépítsük és bonyolult társadalmainkban még bonyolultabb emberi- gazdasági kapcsolatok hálóit fonjuk, alapvető érdekellentétben állnak a természeti folyamatokkal és a rendszerrel, amelyből kinőttünk.
Bioszféra-átalakításunk nagy ugrásai
Hogyan vált az idők folyamán az ember bioszféra-átalakító tevékenysége olyan hatalmas mértékűvé, mint amilyen napjainkban? Miként érhetnénk el azokat a viselkedési változásokat, amelyek nyomán környezeti problémáink enyhülnének? Hogyan mérsékelhetnénk a környezeti problémák közvetlen kiváltó okait?
A globalizáció folyamata
A tudományos és technikai haladás történelmileg szükségszerű diadalába vetett hit a huszadik század végére súlyos kétségeknek adta át a helyét. A természet legyőzése, a legyőzött természet kifosztása és elpusztítása szemlátomást nem járt az ember felszabadításával. Többé nem a fejlődés áldásaiba vetett bizalom igazolja tetteinket, hanem a beletörődés a dolgok menetének kikerülhetetlenségébe és megváltoztathatatlanságába. A kötet szerzője esszéjében a globalizáció és a napjainkban javában zajló ökológiai katasztrófa kérdéskörét járja körül.
A társadalmi metabolizmus
A fejlett gazdaságok anyagáramlása
A Magyarországon most első ízben közzétett részletes elemzés bepillantást nyújt az Olvasónak a fejlett ipari társadalom szükségleteinek kielégítését szolgáló anyagáramlások elemzési módszereibe és az OECD-országok e témakörben eddig megjelent összefoglaló vizsgálataiba. Nyilvánvaló, hogy egy kis, nyitott és viszonylag nyersanyagszegény ország számára fontos annak feltárása, hogy kevesebb és hatékonyagg anyag- és energiafelhasználással hosszabb távon miként alakítható ki egy versenyképesebb és a környezetet kevésbé terhelő gazdaság. E kötet azzal a szándékkal készült, hogy alapvetően az OECD-országok tapasztalatainak bemutatásával segítse a különböző közpolitikák, különösen a környezetpolitika hatékonyabb megalapozását.
Az ember fáj a földnek
Utak az ökofilozófiához
Az ember soha sem az, ami, hanem az és még valami, amit megtesz annak tudatában, hogy cselekedhetne másképpen is. És úgy marad hű önmagához, hogy „átáll” a Mások oldalára, akiknek ügyéért felelősséget vállal. Tudja, hogy az olyasmit követel tőle – szeretetet, megértést –, amihez nincs joga: önként részesíthetjük csak ezekben egymást. Ezért emberközpontú etika úgy lehetséges, ha középpontjában nem az Én áll, hanem a Te.
Egymásért szenvedni jobb, ezerszer jobb, mint egymástól szenvedni. A nélkülözhetetlen ökoetika szerintem ennyi és nem több.
A Természet könyvének újranyitása
A klímaválság ideológiától, vallástól és nemzetiségtől függetlenül mindannyiunkat érint. A hatékony válaszok keresése napjainkban egyre intenzívebben zajlik. De vajon ezek a válaszok nincsenek-e meg már régóta, csak elfeledtük őket?
Tiszta atomenergia? Radioaktív hulladékkezelés Magyarországon és külföldön
A közlegelők komédiája
Takács-Sánta András (1974) ökológus, az ELTE docense - a Társadalomtudományi Karon a humánökológia mesterszak igazgatója, a Természettudományi Karon a Környezettudományi Centrum munkatársa. A helyi ökoközösségeket segítő Kisközösségi Program szakmai vezetője. Korábbi könyve Bioszféra-átalakításunk nagy ugrásai címmel jelent meg a L'Harmattan Kiadónál.
Leírás
Andreas Malm műve nem csupán egy újabb a hasonló témájú könyvek sorában. Ha Ön eddig még nem győződött meg az éghajlatváltozás veszélyének valósságáról, most döbbenetes felismerés várja. Ha a tudatos környezetvédők közé tartozik, ez esetben is gondolatébresztő és lélegzetelállító irodalmi élményben lesz része. A fiatal svéd szerző könnyedén ér el hatást az olvasóban: néhol gyönyörködtet, másszor elborzaszt, nemritkán filozófiai mélységeket ér el, a tudományos eseményeket és eredményeket pedig érdekessé, könnyen befogadhatóvá varázsolja. Az élet csodájának, az éghajlatra ható rendszerek működésének és a tudománytörténet meghatározó állomásainak bemutatását követően kiáll egy újfajta természetszemlélet mellett. Leírja annak megdönthetetlen bizonyítékait, hogy a vészterhes klímaváltozás itt és most zajlik, és felfedi, milyen alternatívák állnak rendelkezésünkre a katasztrofális következmények elkerülésére, illetve mérséklésére. Végkicsengése nem más, mint jogos és megalapozott felszólítás az azonnali cselekvésre, amennyiben élő Földünket tovább szeretnénk örökíteni unokáink számára.
Az egyik vezető svéd napilapot idézve: „Andreas Malm klímaváltozásról szóló könyve egy szenzáció. Sokszorosan túlszárnyalja a Néma tavasz apokalipszisét. Kétségtelenül egy áldással ér fel abban az erejét vesztett műfajban, amit tudományos ismeretterjesztő irodalomnak hívnak” – (Sverker Sörlin (Dagens Nyheter).)
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Andreas Malm |
Megjelenés | 2012 |
Terjedelem | 386 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632365404 |
Sorozat | Környezet és társadalom sorozat |