Hasonló termékek
A levél mint történeti forrás
A jelen kötetbe foglalt tanulmányok szerzői elmélyedést kínálnak az olvasó számára, illetve korszakokon átívelő fejlődésrajzot adnak a levél történeti forrásként való értelmezését célzó vizsgálatukkal.
A tér poétikája
Csak a csöndnek engedelmeskedni
Közép-Európa a komparatisztikában
A Magyar Irodalomtörténeti Társaság Összehasonlító Irodalomtudományi
Tagozatának, a Károli Gáspár Református Egyetem
Magyar Nyelv-, Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének és
Kortárs Közép-Európai Regény Kutatócsoportjának közös szervezésében
létrejött konferenciakötet a tematikus és metodikai
mintázata alapján jóval több, mint összefüggő tanulmányok szövedéke.
Félúton ég és föld között
A második világháború utáni erdélyi költészet elemzése során a szerző azoknak az esztétikai-poétikai irányzatoknak a bemutatására vállalkozik, amelyek az 50-es, 60-as, majd a 70-es és 80-as évek sajátosságain át a kortárs erdélyi líra jellegzetességeihez elvezetnek. Tíz erdélyi költő alkotásait számba véve azt vizsgálja, hogy a különféle identitásalakzatok miként hozhatók kapcsolatba az elmúlt bő fél évszázad ideológiai-politikai változásaival és a társadalmi viszonyok átalakulásával.
Kötelezők emelt szinten Balassitól Borbély Szilárdig
Varratok
Ez a könyv rövid prózákat és illusztrációkat tartalmaz. Ha a prózák festmények lennének, akvarellek lennének. Könnyű őket olvasni, utazás közben,váróteremben, megállókban, elalvás előtt, ágyban – köztes időkben. Érdemes őket úgy olvasni, ahogy verseket szokás: lassan, ízlelgetve a mondatokat. Ugyanis azok nem csak azt jelentik, amit állítanak – gyakran egyáltalán nem azt. A prózák táncolnak, énekelnek. Abban a térben, amit jobb híján léleknek nevezünk. Apáról, anyáról, gyerekről szólnak. Gyakran elidőznek a részleteken: szájon, tekinteten, színeken, formákon és ezek változásain. Szép szövegek. Tehát igazak, fájdalmasak és életigenlőek.
Leírás
Mészöly Miklós 1967-es Jelentés öt egérről című novellájában a tiszta lelkiismeret egyensúlya az erősebbek részéről végül is mindig helyreáll, sőt a világ rendjévé, cáfolhatatlan matematikává finomodik. Örkény 1968-as egyik egypercesében, amikor doktor Varsányiné az atomtámadás utáni Budapesten hozott szalonnával egérirtást vállal, az újrakezdés heroizmusa keveredik az egyéni haszonszerzés kisszerűségével. Esterházy 2000-ben megjelent Harmonia Caelestisében a kettéharapott egér – talán éppen a korábbi művekben mégis életben maradó egyed leszármazottja? – már érintkezik a nyelvvel. Az egér lehet áldozat, fenyegetés, de a történetmesélés eszköze is.
A kötet Kertész Imre, Konrád György, Esterházy Péter, Závada Pál, Térey János, Kemény István, Egressy Zoltán, Kerékgyártó István, Parti Nagy Lajos, illetve más magyar és külföldi írók műveiben vizsgálja azt, ahogyan az elmúlt majdnem száz év elhallgatásai, a máshogy és félrebeszélések között kell az irodalomnak a különböző diktatúrák, a felszabadulások és az azokat követő kiábrándulások, az újra beszűkülő évek mókuskerekének történetét elmondania. Találhat-e a kortárs epika a realitásokkal szembenéző, de az önfelmentésen túllépő történelemkép megteremtésére olyan nyelvet, amely befolyásolja a történelemről való gondolkodást?
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Horváth Csaba |
Megjelenés | 2024 |
Terjedelem | 98 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 978-963-646-106-5 |
Sorozat | Károli könyvek - Tanulmánykötetek sorozat |