Hasonló termékek
Közép-Európa a komparatisztikában
A Magyar Irodalomtörténeti Társaság Összehasonlító Irodalomtudományi
Tagozatának, a Károli Gáspár Református Egyetem
Magyar Nyelv-, Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének és
Kortárs Közép-Európai Regény Kutatócsoportjának közös szervezésében
létrejött konferenciakötet a tematikus és metodikai
mintázata alapján jóval több, mint összefüggő tanulmányok szövedéke.
A tér poétikája
Csak a csöndnek engedelmeskedni
Hozott egérrel
A történelem ábrázolása a kortárs magyar regényben
Keserű igazságok
Olvasmányos írásokat tartalmaz a kötet, pedig igencsak keserűek azok az igazságok, amelyeket lebilincselő stílusban és közérthetően örökít meg a szerző. Nem csak az erkölcsi eltévelyedéseket, botlásokat rója fel szellemi életünk bálványozott hírességeinek, hanem könyörtelenül leleplezi a szocialista-korszak álnokságait, hamisításait, téveszméit és embertelenségeit.
Egyház és egyéniség
Tanulmányok a régi magyar irodalomról és művelődésről
Félúton ég és föld között
A második világháború utáni erdélyi költészet elemzése során a szerző azoknak az esztétikai-poétikai irányzatoknak a bemutatására vállalkozik, amelyek az 50-es, 60-as, majd a 70-es és 80-as évek sajátosságain át a kortárs erdélyi líra jellegzetességeihez elvezetnek. Tíz erdélyi költő alkotásait számba véve azt vizsgálja, hogy a különféle identitásalakzatok miként hozhatók kapcsolatba az elmúlt bő fél évszázad ideológiai-politikai változásaival és a társadalmi viszonyok átalakulásával.
Kísért a múlt
Lélekmérgező írók és ami mögöttük van
A kötet egy speciális, 1945 utáni jelenséget vizsgál, ugyanis mindennapi életünk részévé vált a következmények nélküliség, amely általános értékválsághoz vezetett. A könyv elsősorban a Rákosi- és a Kádár-korszak funkcionáriusgyerekeinek írói munkásságát és emberi hátterét vizsgálja. Olyan alkotókkal, elsősorban írókkal foglalkozik, akik szüleik révén súlyos terheket örököltek és hordoznak.
Leírás
A tanulmánykötet jellegzetes közép-európai problémákkal foglalkozik: fókuszába olyan regényszövegek kerültek, melyeknek témái, motívumai vagy figurái, a referenciális utalások megjelenítési módjai nem csupán a kortárs európai irodalomtudomány felől értelmezhetőek. A Napjaink posztmodern utáni irodalma egyszerre viseli magán a posztmodern regénynyelvet és a cselekmények, helyszínek, történeti események, jellemek, konfliktusok vizsgálata miatt a hagyományos valóságábrázolás lehetőségét.
A Valóság és módszer címet viselő tanulmánykötet elsősorban esettanulmányokat közöl a szerb, a szlovén, a lengyel, az osztrák és német vagy éppen a magyar irodalom alkotásait előtérbe állítva. Azonban az értelmező szövegek egymásmellettisége, tematikus, poétikai kérdésfelvetéseik hasonlósága (vagy éppen különbözősége) olyan komparatív aspektust is megjelenít, mely szükségszerűen hangsúlyozza a transznacionális irodalomszemlélet és -kutatás termékeny és innovatív funkcióját. A bemutatott olvasási lehetőségek azt hangsúlyozzák, hogy a közép-európai irodalom elkülöníthetetlen az európai paradigmáktól.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Bányai Éva, Horváth Csaba, Pataki Viktor, Vincze Ferenc |
Megjelenés | 2020 |
Terjedelem | 240 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, kartonált |
ISBN | 9789634146834 |
Sorozat | Károli könyvek - tanulmánykötet |