Hasonló termékek
Benedikció és exorcizmus a kora újkori Magyarországon
Kötetünk a pozitív indíttatású, megáldó jellegű benedikciók és a gonosz eltávolítását célzó, negatív előjelű exorcizmusok liturgikus szövegeinek magyarországi múltjába kalauzolja el az olvasót. A korszak egyházi áldás- és átokkínálatának bemutatása és funkcionális csoportosítása nem csupán a szentelmények hazai múltjához nyújt eddig feltáratlan adatokat, hanem egyúttal a hívek mindennapi igényeinek, valamint az ezekre kínált vallásos-mágikus gyógymódoknak a sokféleségére is rávilágít.
Álmok és látomások a 20-21. századból
A kötet a 20. század második felében és a 21. század elején gyűjtött látomás- és álomszövegeket tartalmaz. A tematikusan elrendezett szöveggyűjtemény kiegészül látókra, illetve a látók technikáira, valamint az álom- és látomás-látás alkalmaira, rituális előkészületeire vonatkozó elbeszélésekkel is. Gazdag anyagot képviselnek az álom- és látomáslátók saját feljegyzései, ezek között is sajátos színfolt egy-egy új vallási mozgalom, felekezet képviselőjének „látomás-naplója”.
A régi magyar népzene nyomában
A kaukázusi karacsájok népzenéje
Sipos János 1987 óta több mint tízezer dallamot gyűjtött török, azeri, karacsáj, kazak, kirgiz és türkmén népektől, és különböző nyelveken 14 úttörő kötete jelent meg e népek népzenéiről. Mostani könyvében a kaukázusi karacsáj-balkár nép zenéjével ismerkedhet meg az olvasó. E török nép jelentőségét növeli, hogy ősei abban a Kazár Birodalomban éltek, ahol a magyarok ősei is hosszú időt töltöttek el. Olvashatunk a kaukázusi kutatásokról, a karacsáj nép kialakulásáról és népzenéjének magyar vonatkozásairól, lapozgathatjuk a bő kottagyűjteményt és a karacsáj dalszövegeket magyar fordításukkal együtt. A DVD melléklet pedig a legszebb karacsáj népdalokat mutatja be, bőséges videó felvételekkel, kottákkal és hangzóanyaggal.
Tárgy, jel, jelentés
"Tárgy és folklór" konferencia Vajtán, 2005. október 7–9-én
Kötetünk 18 tanulmányának java része a vajtai Vay Ádám Múzeumban 2005 októberében tartott konferencia előadásainak tágabb keretekbe helyezett változata. A konferenciára az ország minden területéről és a határon túlról érkezett folkloristák, múzeológusok, antropológusok előadásainak központi tematikája a jelképes tárgyaknak, illetve a tárgyak szimbolikájának a vizsgálata volt, elsősorban néprajzi–antropológiai, illetve folklorisztikai megközelítésben; tárgyként értelmezve a való világ minden létezőjét, az érzékelhető valóság bármely darabját vagy szeletét.
Leírás
A tudományos kutatás egyik legfontosabb ismérve a folytonos kételkedés, a számvetés igénye. Ez az igény nemcsak arra ad lehetőséget, hogy egy-egy korszakot lezárjon, értékeljen a tudományos közösség, hanem arra is, hogy újat nyisson, új kutatási irányok lehetőségeire mutasson rá. A hazai néprajzkutatás elmúlt negyedévszázadának kérdéseit, eredményeit és problémáit veszi számba a Néprajztudományi Intézet frissen megjelent összefoglaló kötete.
Fontos, hogy egy tudományág művelői időről-időre összegyűljenek és számvetést készítsenek a kutatás helyzetéről, saját állapotáról. Igaz ez a néprajztudományra is. Az elmúlt negyedévszázad sokféle változásai elengedhetetlenné tették azt, hogy megvizsgálja a szakma a néprajztudomány helyzetét itthon és nemzetközi színtéren, áttekintse a többi szaktudományhoz és a társadalomhoz fűződő kapcsolatait, valamint felmérje azt, hogy mit sikerült korábbi tervei közül megvalósítania. Az elmúlt évtizedek összetett változásai szinte minden szempontból átalakították a néprajztudomány közegét, lehetőségeit és pozícióját. A kutatói közösség – ahogy arról a kötet tanúskodik – egyes lehetőségeket megragadott másokat viszont elszalasztott az elmúlt időszakban.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Cseh Fruzsina, Mészáros Csaba, Borsos Balázs |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 644 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634147497 |
Sorozat | Summa Ethnographica könyvek sorozat |