Hasonló termékek
Társadalmi és gazdasági érdekérvényesítés a XX. században.
Az olvasó az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) támogatásával működő Érdek-képviseleti és érdekvédelmi szervezetek Magyarországon és az Európai Unióban kutatócsoport által szervezett 2009. október 15-i konferencián elhangzott előadások szerkesztett változataiból összeállított munkát tartja a kezében. A tanulmányok a társadalmi és gazdasági érdekérvényesítés magyarországi és európai stratégiáit, illetve a különböző érdek-képviseleti szervezetek múltbeli és jelenlegi működésének főbb kérdéseit helyezik új megvilágításba. A kiadványban kutatói közösségünk tagjainak írásai mellett a kérdéskör neves itthoni szakértőinek tanulmányai is megtalálhatók. Jelen kötetünk tisztelgés kutatócsoportunk szeretett vezetője, a közelmúltban elhunyt Gergely Jenő professzor emléke előtt.
A magyar emberitőke-állomány állapota
Platón Európa-programja szerint az igazságos állam feltétele, hogy minden egyes polgárnak csak azt a munkamegosztási helyet szabad elfoglalnia, amelyre „természete születésénél fogva a legalkalmasabb”.
Az iparpolitika metamorfózisa
A gazdaságpolitika egyik legvitatottabb területe az iparpolitika, vagyis az állam szerepvállalása a gazdasági folyamatok alakításában. Évtizedes viták folytak arról, hogy kell-e iparpolitika, s ha igen, mi sikerének titka. Az elmúlt évek válságai bebizonyították, hogy a pénzügyi világ fontos ugyan, de a növekedés záloga a reálszféra gyarapodása. Mindez igen aktuálissá teszi a kötetet, amely a kezdetektől napjainkig, Japántól az Európai Unióig összegzi a témakör elméleti és gyakorlati tapasztalatait.
A tőkén túl II.
Közelítések az átmenet elméletéhez - II. rész: A szocialista kritika történelmi öröksége
A tőkén túl 1995-ben jelent meg angolul Londonban s még ugyanabban az évben New Yorkban. A rákövetkező években számos egyéb nyelven is kiadták, miközben a szerző szülőhazájában, Magyarországon csupán egy-egy részletével találkozhattak a társadalomtudományok iránt érdeklődők, egészen 2008-ig, amikor a monumentális, négyrészes munka első része kiadónknál megjelent magyar fordításban.
A makroökonómia alapjai
A makroökonómiában a jelenségek magyarázata mellett nagy súlyt kap a kormányzati gazdaságpolitikák hatásának értékelése, valamint a hatékony gazdaságpolitika kialakításában való részvétel.
A mikroökonómia alapjai
A mikroökonómia a közgazdasági tanulmányok alapköve szerte a világban. Ez a közgazdaságtan nyelve, a közgazdászok szakmai kommunikációjának eszköze. A közgazdaságtan legtöbb ága, mint például a makroökonómia, a nemzetközi gazdaságtan, a munkagazdaságtan, a pénzügytan vagy a közösségi gazdaságtan a mikroökonómiában kialakult és használt eszközöket alkalmazza, sőt ezek az elemzési metódusok áthatják az olyan, a közgazdaságtan középpontjától távol eső területeket is, mint például a jogtudomány egyik ágát (a jog- és közgazdaságtant), vagy a politikatudomány egyik megközelítését (a közösségi választás gazdaságtanát).
Leírás
A Gazdasággép az első kötete egy tervezett trilógiának, mely a közgazdaságtanba tartozó, közérthető tudományos mű. Célja rendkívül ambiciózus: olyan gazdasági elmélet kidolgozása, mely megfelel a társadalmilag és ökológiailag is fenntartható fejlődés követelményeinek. Az embert a pénz elé helyező közgazdaságtan mintegy 2500 éves történetre tekinthet vissza, s ezen idő 90 százalékában a főáramot képezte. Ezt a hagyományt morálökonómiának kereszteltük el, megkülönböztetve a felvilágosodással elsőbbséghez jutott, s ma még főáramot képező haszonökonómiától. A kötet egy terjedelmes mellékletet tartalmaz 200 közgazdasági gondolkodóval, az ókori görögöktől a középkori muszlimokon keresztül a modern észak-amerikai közgazdászokig, az esszéistáktól a Nobel-díjas matematikusokig, az ökológiai közgazdaságtantól a keresztény gazdasági tanításig. Mindezen személyeket, műveket és iskolákat besoroljuk a morál- és haszonökonómia két nagy vonulatába. A közgazdaságtant (=ökonómiát), melyet társadalomtudományként, akadémiai diszciplínaként értelmezünk, megkülönböztetjük az ökonomizmustól, melyet ideológiaként, paradigmaként, sőt kvázi vallásként írunk le.
A könyvben megoldást is keresünk: a fenntartható fejlődés követelményeinek megfelelő, alternatív közgazdaságtanként a humánökonómiát javasoljuk. Nem tervezzük vagy tartjuk realisztikusnak, hogy ez teljesen felváltsa a főáramú közgazdaságtant, egyfajta forradalom formájában. Ehelyett egyfelől a természeti korlátok beépítését javasoljuk az ökológiai gazdaságtan és a fenntarthatósági tudomány eredményeit alkalmazva (kiegészítés lefelé), másfelől gazdasági az erkölcstanból és vallási tanításokból eredő célokat javaslunk bevinni az öncéllá vált ökonomizmusba, ahol az anyagiak az emberibb ember felé való fejlődés szükséges, de nem elégséges feltételei.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Tóth Gergely |
Megjelenés | 2016 |
Terjedelem | 440 |
Kötészet | puhatáblás, ragasztókötött |
ISBN | 9789634140771 |