Hasonló termékek
Lotilko szárnyai
TERÁPIÁS TÖRTÉNETEK ÉS MESÉK TRAUMÁT ÁTÉLT GYEREKEKNEK
A Mosoly Alapítvány módszertani kiadványsorozatának második kötetét a terápiás hatással bíró népmeséknek szenteltük. Olyan történeteket válogattunk a könyvbe, melyeket traumát átélt gyerekeknek mesélhetnek a szülők vagy a különböző területekről érkező szakemberek.
Az aranytök
Terápiás történetek és mesék traumát átélt gyerekeknek
A Mosoly Alapítvány módszertani kiadványsorozatának első kötetét a gyógyító terápiás történeteknek és meséknek szenteltük. Olyan történeteket válogattunk a könyvbe, melyeket traumát átélt gyerekeknek mesélhetnek a szülők vagy a különböző területről érkező szakemberek.
Pszichodinamikus mozgás- és táncterápia
A szabad mozgásra és a testi érzetekre való tudatos figyelemre építő önismereti és pszichoterápiás lehetőségekről szól ez a hiánypótló kötet. A Magyarországon kifejlesztett pszichodinamikus mozgás- és táncterápiáról (PMT) számos rangos folyóiratban jelentek meg elméleti és módszertani tanulmányok, de ez az első olyan könyv, amely a hazai szakemberek írásait integrálja.
Az empátia tudománya és mûvészete
Az empátia fogalma nem új fogalom, több mint száz éve szerepel a pszichológiai irodalomban, sok definíciója született, több elméletalkotó foglalkozott vele. A könyv kísérlet az empátia tudományos szakirodalmának körüljárására: számos közlemény taglalja, hogy pontosan mi az empátia, hogyan fejlődik ki, milyen idegi mechanizmusai vannak, mi fejleszti, mi gátolja. Részletezi az empátia evolúciós eredetének elméletét, csecsemőkori kialakulását, fejlesztési lehetőségeit, anatómiai és fiziológiai vetületét, az empátiát gátló tényezőket, az empátia hiányát, valamint csökkent voltát különböző pszichés állapotokban. A könyv ismerteti az empátia jelentőségét különböző gyógyító tevékenységekben, a pszichoterápiában, az oktatásban és a mindennapi élethelyzetekben is. A függelékben egy kutatás részletes bemutatása található: a kutatás azt vizsgálja, mely tényezők lehetnek hatással az empátiás készség fejlődésére. A könyv nem kizárólag szakembereknek szól, a téma iránt érdeklődők, valamint az egyetemi tanulmányaikat folytató hallgatók is élvezettel forgathatják.
A zavarspecifikus pszichodráma-terápia
Elmélete és gyakorlata
Reinhard T. Krüger a pszichodráma-pszichoterápiát a belső mentalizációt külső játékon keresztül megvalósító módszerként értelmezi. Ezen az alapon differenciálja és bővíti ki a pszichodráma pszichoterápia elméletét és gyakorlatát. Krüger rendszerbe foglalja Moreno és más pszichodramatikusok pszichodráma-pszichoterápiás tapasztalatait és megalkotja a borderline és más személyiségzavarban szenvedők, traumatizált, szorongásos zavarban, depresszióban, vagy szenvedélybetegségben szenvedők, öngyilkossági késztetésekkel vagy gyásszal küzdők zavarpspecifikus pszichodráma-pszichoterápiájának modelljeit.
Tér-rétegek. Tanulmányok a XXI. század térfordulatairól
A tér kutatása a fizika szempontján túlmenően a 20. század építészetelméleti és filozófiai kutatásainak egyik központi tartalma, amely az építészeti gyakorlat valóságában is befolyásolta térrel való kapcsolatunkat. A kutatási téma filozófiai mélységű (Heidegger, Bollnow, Derrida, Deleuze, Virilio és sokan mások) felvetését és megalapozását követően a század közepétől sorra-rendre alakultak ki azok a kutatási területek, amelyek egy-egy tudományág szempontjából vizsgálták a témát. Ezek közül feltétlen kiemelést érdemel a környezetpszichológia, amely önmaga által definiált folyamatos határhelyzetben van, lételeme az interdiszciplinaritás.
Táncoló fák
Terápiás történetek és módszerek a mosoly kincsestárából
Leírás
Az 1980-as évektől kezdődően a kognitív és viselkedésterápiában olyan új módszerek kezdtek megjelenni, amelyek alapvetően más viszonyulással fordultak a problémák felé, legyen az fizikai vagy mentális betegség, párkapcsolati vagy életvezetési probléma. Bár elméleti és módszertani szempontból ezek a terápiás módszerek nagy változatosságot mutatnak, közös bennük az, hogy a terápiás fókusz arra helyeződött át, hogy megváltoztassák a kliens saját tüneteihez, problémáihoz való viszonyulását. Ennek eléréséhez a legfőbb eszközök az elfogadás, a tudatos jelenlét és a mások, illetve önmagunk iránt mutatott együttérzés kialakítása. A jelen tanulmánykötetben bemutatott terápiák között szerepelnek specifikus problémák kezelésére irányuló módszerek (pl. a borderline személyiségzavarra irányuló dialektikus viselkedésterápia, a stresszhelyzetek hatékony kezelését célzó MBCT, a traumafeldolgozásra irányuló brainspotting módszere) és más, a célcsoport tekintetében változatosabb képet mutató eljárások (pl. sématerápia, MBSR, együttérzés fókuszú terápiák, elfogadás- és elköteleződésterápia), illetve kitérünk egy párterápiában hatékonyan használható módszerre, az integratív viselkedéses párterápiára is.
Az egyes fejezetek az elméleti háttér bemutatása mellett terápiás módszertani áttekintést is nyújtanak. A mellékletben összefoglaló cikkek találhatók az egyes módszerekhez kapcsolódó hatásvizsgálatok eredményeiről. A kötetet ajánljuk minden olyan szakembernek, aki szeretne átfogó képet kapni a kognitív viselkedésterápiák új hullámához kapcsolódó terápiás módszerekről. A kötet a Benda Kálmán Szakkollégium Pszichológiai Műhelyének együttműködésével valósult meg.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Szabó-Bartha Anett, Szondy Máté |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 324 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634147824 |
Sorozat | Károli könyvek |