Hasonló termékek
Újságok és újságolvasók Ferenc József korában
Mely újságok számítottak a kor átlagolvasójának kedvenc lapjai közé, milyen élményvilágot, értékeket, ízlést közvetítettek? Egyáltalán hol és hogyan olvastak, kikből tevődött össze az olvasópublikum? Léteztek-e bizonyos kultúrális minták, standardok, fogyasztási szokások, amelyek végiggördültek a 19. századi Európán, és sajátos közép-európai színekkel egészültek ki? Ezekre a kérdésekre próbál válaszolni a könyv szerzője, egy speciális sajtótípus vizsgálata segítségével.
Emigráció és identitás
56-os menekültek Svájcban
Az 56-os forradalom leverése után kb. 200000 magyar hagyta el az országot. Svájc 13000-nek nyújtott menedéket. A munka elsőrangú kérdése: a kiválasztott tanúk beszámolója nyomán az elmúlt korszak emléknyomait felfedezi. Milyen sajátos módon reagáltak új élethelyzetükre a menekültek? A munka magját a velük folytatott beszélgetések képezik.
A történész szerszámosládája
A Történelem és társadalomtudományok konferencia két éve szerepel az Atelier Magyar-francia Társadalomtudományi Műhely programjában. Célja a történelem és a társadalomtudományok közötti hazai párbeszéd előmozdítása.
1956 képtára
E könyv címe láttán a kevésbé tájékozott is jól tudja, hogy csak virtuálisan számolhatunk 56 képtárával. A maga fizikai valóságában csak fragmentáltan, különböző gyűjteményekbe szétszórva találhatók ide tartozó művek. Nyilván nem ismerjük ezen alkotások összességét, csupán feltételezéseink, sejtéseink lehetnek arról, hogy az általunk ismert, ismertetett képek csak egy részét – bár föltehetően releváns, meghatározó hányadát – jelentik az elképzelhető teljesnek.
Leírás
Zachar Péter Krisztián kötete az 1848/49-es szabadságharc korai szakaszába, az önvédelmi háború kezdeti időszakába enged betekintést. A szerző arra vállalkozott, hogy a hazai szakirodalmi feldolgozások, forráskiadványok és levéltári állagok mellett elsősorban a bécsi Hadilevéltár anyagainak, illetve az osztrák-német történetírás legújabb eredményeinek hasznosításával rajzolja meg a magyar nemzettudat számára oly meghatározó, Pákozd-Sukoró térségben lezajlott első sikeres csatát követő hónapok történéseit. Munkája kiindulópontja az a politikai helyzet, mely - az áprilisi törvények uralkodói szentesítése ellenére - végleges kenyértöréshez vezetett a bécsi udvari körök és a pest-budai kormányzat között. Ezt követően a monográfia középpontjában egyfelől a nyugat-magyarországi hadszíntér, a magyar fősereg alsó-ausztriai hadjárata, valamint a mellékhadszíntérnek tekintett felső-magyarországi történések, különösen az ilyen részletességgel mindeddig a magyar történetírás részéről még be nem mutatott, Balthasar Simunich vezette cs. kir. betörés áll.
A szerző mindemellett vizsgálatába vonja a bécsi októberi forradalom hatását, az Olmützben (Alamócban) kialakuló udvari politikát (a „kamarilla" tevékenységét), különösen Felix zu Schwarzenberg herceg miniszterelnök és Alfred Candidus Ferdinand zu Windisch-Grätz herceg tábornagy személyiségét, majd az 1848. december közepén meginduló ellenforradalmi támadás politikai-katonai hátterének előkészítését is. A kötetet - az események követhetősége érdekében - térképek és hadrendek egészítik ki.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Zachar Péter Krisztián, Zachar Viktor |
Megjelenés | 2008 |
Terjedelem | 224 oldal |
Kötészet | Ragasztott papírkötés |
ISBN | 9789632361314 |
Fordító | Zachar Viktor |