Hasonló termékek
Élet és halál, örök élet és örök halál a Jelenések könyvében
Nagy József monográfiája fajsúlyos kettősség körül forog: a munka (örök) élet és (örök) halál szféráinak egyetemesen átfogó kozmológiai megragadását hajtja végre.
Az egyház mint egykori birtokos a magyar helynevekben
A kötet az egyház egykori birtokosi szerepkörével összefüggésben keletkezett magyar helynevek sajátosságait mutatja be. Kitér a történelmi körülményekre, amelyek e kulturális névtípus keletkezését és terjedését a középkori Magyar Királyságban meghatározták, illetve az egyházi tulajdonost jelölő névformák fenntartásához a későbbiek során hozzájárultak.
Az amerikai keresztény vallási fundamentalizmus története: a kezdetektől 1947-ig
Izsák Norbert tanulmánykötete igen alapos és megbízható munka egy hazánkban kevéssé ismert kérdéskörről.
Pilinszky János színházi és filmes víziója ma
2021-ben kettős évfordulót ünnepelhettünk: 100 éve született és 40 éve halt meg Pilinszky János. Életműve azonban máig élő. A könyv a költő eddig kevéssé ismert arcát mutatja be: olyan alkotóét, aki (noha költőként vált ismertté) számos más művészeti ágat inspirált, ugyanakkor saját költészetét is több művészeti ág inspirálta. A kutatók és a laikus műélvezők számára egyaránt olyan „egyenes labirintus” ez, „melyben / mind tömöttebb és mind tömöttebb / és egyre szabadabb a tény, hogy röpülünk”.
A reformáció örökségében élve
A Budapesti Károli Református Egyetem Hittudományi Karán a reformáció 500. évforduló tiszteletére szervezett konferencia tanulmánykötetének mottója is lehetne a dr. Bogárdi Szabó István püspök igei köszöntőjében megfogalmazott kijelentés: „Ha valamit meg kell tanulnunk a reformációból, akkor az éppen az, hogy egy tapodt at sem előrébb lépni, ha a múltat rózsaszín szemüvegén át nézzük; és az 500. évfordulón eléggé megkísért ez.”Kocsev Miklós dékán pedig köszöntőjében rámutatott, hogy a reformáció szellemi örökségében na gyszerű lehetőséget lát, amely éltető, előbbre visz és ebből az örökségből a következő nemzedékek is élni fognak. Az oktatókon (is) múlik, hogyan adják át az örökséget, hogy azok jó impulzusokat eredményezzenek.
Jakab, az Úr testvére. Jakab az ősgyülekezet és az ősegyház kontextusában
Galsi Árpád könyve hézagpótló a hazai tudományos életben, ugyanakkor a nemzetközi kutatás viszonylatában is újat hoz azáltal, hogy újszövetségi teológiai szempontból kívánja újragondolni Jakab szerepét. Emellett a szerző nem titkolt szándéka, hogy előmozdítsa a Szentírás jobb megértését és megélését.
Református egyházi élet a Tanácsköztársaság idején
A monográfia témája a Tanácsköztársaság egyházpolitikája. Megtudhatjuk belőle, hogyan találkozott az ateista ideológia a vallásos néplélekkel, hogyan reagált a hazai reformátusság a korlátozó intézkedésekre, milyen kiútkeresések, hitvalló megnyilvánulások kísérték az eseményeket, hogyan dolgozta fel ezt a korszakot az egyház- vagy a történettudomány. A Tanácsköztársaság alatti egyházi élet releváns mondanivalót hordoz az 1945 utáni történelem kutatása számára is.
Jézus csodáiról szóló elbeszélések
Módszerét illetően a szerző bevezeti a bibliai csodaelbeszélések értelmezésébe korunknak az olvasóval és a befogadással kapcsolatos új felismeréseit. A könyv izgalmas olvasmány mindazoknak, akiket foglalkoztatnak az újtestamentumi csodaelbeszélések, ugyanakkor hasznos elméleti adattár a hermeneutika iránt érdeklődők nagy táborának.
Leírás
Az Eretnekek vagy mártírok a korai angol reformáció két kiemelkedő személyiségének, William Tyndale és John Frith munkásságát mutatja be, elsősorban a nagy humanista, Morus Tamással folytatott hitvitáikon keresztül. Tyndale a bibliafordításával ugyanúgy nyelvteremtő zseni volt, mint Luther vagy Károli. Bibliafordításának mintegy nyolcvan százalékát átvette az 1611-ben megjelent Jakab-kori Biblia (King James Bible), amelyet egészen a huszadik század elejéig használtak.
A könyv olyan fontos elméleti és gyakorlati kérdéseket világít meg, mint például a szavak jelentésének és fordításának problémája. Új megvilágításba kerülnek olyan fogalmak, mint a literális vagy a figuratív értelem, igaz tanítás, eretnekség, mártírium, disputa. Bár a szerző több száz éves szövegeket elemez, rámutat, hogy a reformátoroknak például a "szöveg folyamatára" ("the process of the text") vonatkozó eredeti meglátása a mai hermeneutika számára is meglepően aktuális.
A hagyományőrző és tekintélytisztelő Morus Tamás és a szenvedélyes reformátorok konfliktusának bemutatásában a szerző mindkét fél megértésére törekszik. A sokszor éles teológiai pengeváltás ma is izgalmas, ám még inkább elgondolkodtató, hogy ötszáz évvel ezelőtt még mennyire tudtak ragaszkodni a lelkiismeretükhöz és meggyőződésükhöz. Három éven belül mindhárman életüket áldozták fel a hitükért; Morus katolikusként, Tyndale és Frith pedig a reformáció oldalán.
A könyv második része válogatás a három tudós-mártír írásaiból, szöveggyűjtemény, amely magyar nyelven itt olvasható először. Az Eretnekek vagy mártírok egyszerre készült tudományos igénnyel és a szélesebb olvasóközönség számára.
Haszonnal forgathatják irodalmárok, eszmetörténészek, anglisták, teológusok, a bibliaértelmezés vagy a fordítástudomány képviselői, a kora újkor szakértői, valamint a gondolkodást mindig is pezsdítő régi disputák kedvelői.
FABINY TIBOR (1955) irodalomtörténész, a Károli Gáspár Református Egyetem Anglisztika Intézetének professzora, a Hermeneutikai Kutatóközpont vezetője. Több mint négy évtizede tanít és kutat idehaza és külföldön. Szakterülete a 16. századi angol irodalomtörténet, Shakespeare életműve, reneszánsz ikonográfia, a korai angol reformáció, a Biblia értelmezése és hatástörténete. 1994 óta a Hermeneutikai Füzetek sorozatszerkesztője. Legutóbbi könyve Isten maszkjai - Luther olvasása közben címen jelent meg (Budapest, L'Harmattan, 2021).
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Fabiny Tibor |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 404 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634149026 |