Hasonló termékek
A szociális munka és a szociálpedagógia
Dr. Temesváry Zsolt, a Szociálpolitikai Szemle szerkesztőségi tagja, egyetemi adjunktus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szociológiai Intézetének főállású oktatója és az MCI Management Center Innsbruck Szociális Munka Tanszékének állandó vendégoktatója. Korábban a Nemzeti Család és Szociálpolitikai Intézetben tevékenykedett kutató-elemzőként és évekig dolgozott a szociális segítés gyakorlatában kórházi szociális munkásként.
Kint és bent
Lokalitás és etnicitás a peremvidékeken
A kötet alapjául szolgáló kutatás nagyon egyszerűen fogalmazva akörül a kérdés körül forgott, hogy milyen erőfeszítéseket kell tennie egy falu lakójának nap mint nap ahhoz, hogy ugyanott, az otthonában hajthassa le a fejét este. A szerzők arra voltak kíváncsiak, hogy a rendszerváltást követő gazdasági szerkezetváltás, a kialakuló kapitalizmus régi-új gazdasági szereplői, az elmúlt években az Európai Unióhoz való csatlakozás eredményeképpen „eltűnő” és az Unión kívül maradt országok „megmerevedő” határai hogyan formálták át a falusi közösségek gazdasági, társadalmi és etnikai lehetőségeit.
A fiatalkorú bűnözés kriminológiája és szociológiája
A könyv mindenekelőtt a szociológiai, kriminológiai és jogi oktatásban hasznosítható, de a kérdéskör tudományos kutatásához is alkalmas forrás. Mindezeken túl a gyakorlatban dolgozó szakemberek – bírók, ügyészek, ügyvédek, pártfogók, rendőrök, nevelőtisztek, továbbá a bűnmegelőzés, a családsegítés és a gyermekvédelem területén tevékenykedők – számára nyújt áttekintést, s ad egyúttal segítséget mindennapi munkájukhoz.
Leírás
Az ember társas és társadalmi lény, azaz közösségben és társadalomban él és érvényesül. Az egyének, családok, közösségek és rétegek helyzete
között jelentős különbségek, társadalmi egyenlőtlenségek mutatkoznak. A történelem folyamán a társadalmi egyenlőtlenségek növekedtek.
Különösen kiéleződtek korunkban, a globalizáció világában.
A magyar társadalom az elmúlt 20-25 év vitái következtében identitás és lelkiismereti válsággal küzd. A rossz lelkiállapot következtében
enyészik a társadalmi tőke, az európai átlagnál is kevesebb a gyerek, több az alkoholista, rövidebb az átlagéletkor és rosszabb a közhangulat. A túlpártosodott országra jellemző az éles szembenállás, a szekértábormentalitás.
Problémáinkra válaszokat kell keresni és találni. Ez a tudomány feladata.
A kötet a társadalom-, szociál- és családpolitika témaköreit szeretné megismertetni az olvasóval a keresztény társadalometika szemszögéből. A családok védelme, a közösségek támogatása és a szociális biztonság szolgálata több megközelítésben kibontható. A szerző mindezek legfőbb biztosítékát a keresztény társadalmi tanítás értékrendjében és az
ökoszociális piacgazdaság paradigmájában látja. Ennek révén véli elkerülhetőnek a túlzó individualizmus és a szélsőséges kollektivizmus
szellemi csapdáit.
Az elmúlt 75 évben ilyen szemléletű feldolgozása e szakterületnek átfogóan nem született. Ez a kötet az első ilyen megközelítésű munka, amely egyszerre kívánja szolgálni a felsőoktatás céljait és tájékoztatni az érdeklődő és igényes olvasóközönséget.
A szerző szociológus, politológus, humánökológus, katekéta és tanár. A Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet családpolitikai igazgatója és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szociológiai Intézet óraadó tanára.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Farkas Péter |
Megjelenés | 2012 |
Terjedelem | 526 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789632365916 |