Hasonló termékek
Mint a földbe hullott mag. Otthon szülés Magyarországon – egy antropológiai vizsgálat tanulságai
A könyv hasznos olvasmány lehet mindazok számára, akik az alternatív mozgalmak, a posztmodern szüléskultúra vagy a nemek társadalmi viszonyulásai iránt érdeklődnek, de nem lesz közömbös azon leendő vagy gyakorló édesanyák és édesapák számára sem, akik folyamatában és tág összefüggésrendszerében szeretnék megérteni a különböző szüléskultúrák elveit és természetét.
Átmeneti rítusok.
A magyar társadalolmtudományi könyvkiadás nagy adósságai közé tartozik a 20. század elejének klasszikus vallásantropológiai értekezése, Arnold van Gennep Átmeneti rítusok című műve. Noha közel száz évvel ezelőtti (1909) megjelenése óta a rítuskutatás egyik alapművévé (és nyomában az "átmeneti rítus" fogalma mára általánosan bevett terminus technicusszá) vált, a magyar olvasóközönség számára mindeddig nem volt hozzáférhető magyar nyelven.
Hiedelem és hagyomány
A kvalitatív kutatás alapjai
A könyv az adatelemzés és adatgyűjtés valamennyi lépésére rámutat (a leírástól a grounded theory megfogalmazásáig) az elméleti mintavétel módszerének alkalmazásával.
Kamaszéletmód Magyarországon
A kötet a serdülők világába, életmódjába, egészséggel kapcsolatos szokásaiba kalauzolja az olvasót az Iskoláskorú Gyermekek Egészségmagatartása (Health Behaviour in Schoolaged Children) nemzetközi együttműködésben megvalósuló kutatás rendszeresen megjelenő, esedékes nemzeti jelentésén keresztül.
Egészségszociológia holisztikus megközelítésben
A több mint 40 éve folytatott kutatásaim arra az eredményre vezettek, hogy az egészségszociológia, a népesedési folyamatok, valamint az éghajlatváltozás területén megjelenő új kihívások egymással összefüggnek, és közös okokra vezethetők vissza.
Egy ország arcai
Válogatott szociológiai tanulmányok 1977-2012
Leírás
Bár a társadalomkutatók számára ma már evidencia, hogy a szülés és a születés a biológiai törvényszerűségeken túl kulturálisan is meghatározott folyamat, mégis feltűnően kevés vizsgálat vet számot ezzel a körülménnyel. A kötet, amelyet az olvasó a kezében tart, olyan szakemberek kutatásait sorakoztatja fel, akik a születés körüli jelenségeket kulturális összefüggéseikben tárgyalják. A tanulmányok felölelik mind a premodern, mind a modern, mind pedig a posztmodern szüléskultúra rendszereinek vizsgálatát, kritikáját, s ezek módszertani elemzését. A szerzők között egyaránt megtaláljuk a néprajztudomány, a demográfia, a szociológia, a kulturális antropológia és a perinatális pszichológia jeles művelőit, sőt e megközelítések gazdagságát tovább bővíti egy színházelméleti és egy, a születéssegítés szemszögéből írott elemzés. A témák a születés filozófiai metszetein túl a figyelem középpontjába állítják a szülés és születés hagyományos szokásvilágát, ezek változásait, a szociális környezet hatásait, a demográfiai folyamatok okait és vizsgálati lehetőségeit, a szülészet és ezzel párhuzamosan a laikus szülés- és születésértelmezés átalakulását, a modern szülészet kritikai mozgalmait, az otthonszülést, a születés vizuális reprezentációit, a szülés és születés hormonális hátterét, a szüléssel kapcsolatos attitűdök és a szülésélmény mérési lehetőségeit, az apás szülés problematikáját, a magzati kötődés különböző szintjeit, vagy éppen a mesterséges megtermékenyítés életetikai kérdéseit. Noha a témák sokfélesége felhívja a figyelmet a probléma összetettségére, a holisztikus szemléletmód és az interdiszciplinaritás szükségességére, illetve a szülés és születés vizsgálatának számos további kutatásra váró területére, mégis egységes keretbe illeszkednek: az emberi jövőről szólnak.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Kisdi Barbara |
Megjelenés | 2015 |
Terjedelem | 456 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789634140733 |
Sorozat | Ars Sociologica sorozat |