Hasonló termékek
Állam és demokrácia
Törvényhozás és törvénykezés az ókori Athénban
Állami jog és erkölcsi rend
Jelen kötet Ernst-Wolfgang Böckenförde jog- és vallásfilozófiai, államelméleti munkásságából szemelget, főként olyan tanulmányokat állítva középpontba, amelyek jog és erkölcs, vallás és jog bonyolult viszonyrendszerét veszik górcső alá, és máig ható tanulsággal szolgálnak.
A nemzetek létjoga
Kevés olyan eszme van, amelyről annyit írtak és vitatkoztak az utóbbi időben, mint a nemzet: létrejöttének körülményei, továbbélési lehetőségei, illetve megszűnésének eshetőségei az európai integráció során.
Heidegger és a nemzetiszocializmus
A kötet tanulmányai összefüggő képet rajzolnak Heidegger és a nemzetiszocializmus kapcsolatának tényeiről, fázisairól, a politikai aktivizálódás filozófiai motívumairól és a kiábrándulás filozófiai konzekvenciáiról, továbbá kirajzolódnak azok a kritikai perspektívák is, ahonnan megfelelő távolságból tekinthetünk e rendkívül összetett viszonyrendszerre.
Etika
Spinoza (1632–1677) filozófiai fő műve, a posztumusz kiadott Etika a hagyományos és a radikálisan új gondolkodásmód egyedülálló ötvözete. Szisztematikus elméleti mű, de a mindennapi élet éleslátó analízise is, mely előkészíti mind a Teológiai-politikai tanulmányt, mind a Politikai tanulmányt.
Leírás
A liberális demokrácia válságban van. Ennek lehetséges okairól számos politikafilozófiai megfejtés született már, és ezekkel együtt persze arról szóló programok is, hogy mi vezethetne kifelé a válságból. Az utóbbi másfél-két évtized egyik legfelkapottabb megfejtése és programja a nyugati diskurzusban kétséget kizárhatóan a republikanizmus. A mai republikánusok szerint az a fő baj, hogy valamikor a 19. század derekán félrecsúszott a szabadságról való gondolkodásunk. A válság végül is ennek a folyománya, ezért hát a kiút első lépése is az lenne, hogy a 19. század dereka óta népszerűvé váló liberális szabadságeszményt lecseréljük. Ennek helyébe a republikánusok régi és rég el is feledett, ám a jelenlegi diskurzusban éppen ezért az újdonság erejével ható eszményt javasolnak alternatívaként. Ennek fő tanulsága, hogy a szabadság szemszögéből nagyon nem mindegy, hogy milyen hatalmi struktúrák vannak a társadalomban. A republikánus ideál: a domináló hatalomtól, az önkénytől mentes politikai rendszer. Ilyen lenne az igazi köztársaság. Kötetünkkel be szeretnénk mutatni, hogy a republikanizmus mit tanít az intézményekről, a törvényekről, a demokráciáról, a gazdaságról és a titkosszolgálatról, és hogy mi köze van más politikafilozófiákhoz, például a liberalizmushoz, a konzervativizmushoz és a realizmushoz.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Tóth Szilárd János, Losoncz Márk |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 272 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634147763 |