Hasonló termékek
1914-1918, Az újraírt háború
A kötet igen sokféle forrást használ; a háborútörténetek igazoló beszédei helyett a szerzők a kortársak indíttatásaira kíváncsiak. A kulturális antropológiától ösztönözve 1914 emberei felé fordulnak, tudván, hogy a történész számára nem a felejtés a legfőbb rossz, hanem az automatizmus.
Útinapló
Montaigne az Esszék III. könyvében beszél utazásairól, az utazási kedvről, saját magáról mint utazóról. Az Útinapló az útirajz műfajának kiemelkedő jelentőségű példája, Magyarországon mindeddig mégis szinte teljesen ismeretlen maradt.
Kérdéstilalom
A könyv egy sötét időben élő filozófus politikai filozófiájának rekonstruálására tesz kísérletet. Eric Voegelin \(1901-1985) volt az a politikai filozófus, aki a modernség válságát diagnosztizálva legfőbb céljának tekintette, hogy a politikatudományt megrendült helyzetéből helyreállítsa. Voegelin saját feladatának a válság leküzdését, a rend helyreállítását,a valóság és egyben a politikai visszaszerzését tekintette. Ezt a feladatot egyenértékűnek gondolta a politikatudomány megújításával. A megújuláshoz azonban Voegelin szerint nem előre, hanem vissza kell lépni, egészen a klasszikus politikai filozófia szemléletmódjáig.
Hiedelem és hagyomány
Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe
A Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe rendhagyó mű. Bár egyetemi tankönyvnek íródott, valójában jóval több, mint amit a „bevezetés" cím sugall. Benne a 20. századi szociálantropológia egyik legnagyobb mestere, a rokonságkutatás két legfontosabb irányzatának, a Rivers tői Radcliffe-Brownig húzódó angolszász strukturalista-funkcionalista, valamint az ezt követő, Lévi-Strauss nevével fémjelzett (francia) strukturalista iskolának a műhelyébe vezeti be olvasóit - széles és személyes látképet adva ezen keresztül az antropológiai kutatások alfájának és ómegájának számító rokonságkutatások fő kérdéseiről, módszertanáról, eddigi eredményeiről és napjainkban zajló, heves szakmai vitáiról.
Az ismeretlen ismerős
Tatyjana Minnijahmetova könyve egyedülálló a magyar könyvkiadásban. A szerző ugyanis maga is udmurt, a keresztény térítés elől a Kámától kelet-re menekült ősök leszármazottja. Tanulmányai rítustanulmányok, vagyis Minnijahmetova a naptári szokásokhoz, az emberélet fordulóihoz kapcsolódó szokásokkal, a szent helyekkel, a gyógyítással kapcsolatos rítusokkal foglalkozik, illetve a háznak és részeinek (például a kút és a fürdőház) rituális, szakrális aspektusait mutatja be.
Esztétika, filozófia, politika
A kötetben egy olyan kornak, a Felvilágosodás korának filozófiája szólal meg, amelyben politika, filozófia és esztétika még nem különültek el egymástól szigorúan, hanem termékeny kölcsönhatásban álltak. Maga Denis Diderot (1713-1784), akit itthon elsősorban az Enciklopédia szerkesztőjeként és szerzőjeként ismerünk, a korszak egyik intellektuális fejedelme, és kivételes módon mindhárom területen maradandót alkotott.
A politikai filozófia alapelvei
Domingo Blanco Fernández könyvében a politikai filozófia alapjainak mélyebb megértésére törekszik, mint azt a szerző által kritikával érintett mai politológiai irányzatok egyáltalán érdemesnek gondolják.
Leírás
Rudolf Kassner annak a múlt század végén induló írónemzedéknek volt egyik jeles képviselője, amelyik olyan nagy humanista szellemeket adott Európának, mint Paul Valéry, André Gide, Rainer Maria Rilke, Thomas Mann, Hermann Hesse, T. S. Eliot…
Kassner 1873-ban született, Groß-Pawlowitzban az Osztrák–Magyar Monarchia délmorva tartományában, gazdag gyáros-földbirtokos család hetedik gyermekeként. Kilenc hónapos korában kapott betegsége akár jelképértékűnek is felfogható: gyermekbénulás következtében mindkét lábára béna marad, sokáig tolószékhez van kötve, később egész életében mankóval jár, és bár nehezen mozog, gondolkodását épp a szellem páratlan mozgékonysága, a képzelőerő különleges intenzitása jellemzi. Egyetemi tanulmányait Bécsben, Berlinben végzi, német–filozófia szakon, majd 1896-ban a bécsi egyetemen doktorál. Hosszú, intenzív tanulmányutakról megtérve (bejárja Európa fővárosait, Oroszországot, KözépÁzsiát, Indiát, Észak-Afrikát) az I. világháború előtt felváltva Párizsban, Münchenben és Bécsben él.
Óriási műveltsége felöleli az európai művelődéstörténet egészét, de jártas a mitológiai hagyományban, a keleti kultúrákban is, jól ismeri az ókori India filozófiáját. Írásaival korán felhívja magára írótársai figyelmét. Európa irodalmi szalonjaiba hamar bebocsátást nyer. Első könyveire olyan nagyságok figyelnek fel, mint Rilke, Hofmannsthal, Stefan George, Gide. Rilkéhez, akit a század első éveiben ismer meg, egész életre szóló szoros barátság fűzi.
Közvetlenül az I. világháború után jelenik meg a legtöbbek által főművének tekintett Zahl und Gesicht (Szám és arc) című értekezése, amelyben már a modern matematikának és fizikának a filozófiai gondolkodásban jelentkező hatása tükröződik, sajátos kassneri megvilágításban. Ezzel a művével alapozza meg az általa egyetemes fiziognómiának nevezett szemléletét, amely számos jelentős művében fogalmazódik meg különböző formában (elbeszélés, példázat, párbeszéd, esszé, traktátus). Ezekben a fiziognómiai írásokban ölt testet a sajátos kassneri látásmód, melyre az egymással ellentétes jelenségek „együtt-látása” lesz jellemző. Az ellentétek határvonala, az összemérhetetlenségek mentén húzódó törésvonal, az ellentétes pólusok közötti feszültség, a látszat és valóság, a tartalom és forma, a belső és külső között feszülő dráma felvillantása és szintézisbe foglalása érdekli. Kassner magát a teremtett, alakot öltött világ misztikusának tekinti. Sajátos létértelmezése, világlátása már csak szokatlan nyelvezete miatt is nehezen besorolható, rendhagyó gondolati építményt eredményezett. Kassner Magyarországon kevéssé ismert. Bár a fiatal Lukács György műveiben megtalálhatóak a kassneri gondolatok, mindenekelőtt azonban Hamvas Béla gondolkodására volt nagy hatással.
Deréky Géza (1951) műfordító. Magyarról németre, németről magyarra egyaránt fordít szépirodalmat, esszét, tudományos értekezést.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Kassner Rudolf |
Megjelenés | 2013 |
Terjedelem | 116 oldal |
Kötészet | kartonált ragasztókötés visszahajló füllel |
ISBN | 978-963-7343-79-7 |