Hasonló termékek
Párbeszédtükör – A vallásközi találkozások módszertana
Nagypál Szabolcs könyve hatalmas mű. A szerző olvasottsága óriási: a földolgozott bőséges irodalom nagy értéke, hogy a szerző az Európában kevéssé ismert ázsiai teológusok, Samartha, Ariarajah és mások értekezéseit is alaposan fölhasználta. A szerző álláspontja nagyon rokonszenves: az, amit a nyitottságról, jóindulatról, az együttműködésről, az emlékezet megtisztításáról, a kölcsönös megbocsátásról, az előítéletek eltüntetéséről, valamint a párbeszédre irányuló képzés szükségességéről mond, nagyon igaz és időszerű. Különösen fontos meglátás, hogy a gyümölcsöző vallásközi párbeszédhez a résztvevők önkiüresítésére (kenószisz) van szükség.
A vallásközi párbeszéd a vallások szemszögéből
A vallási tapasztalat megértése
Jog, bölcselet, teológia
Állam és demokrácia
Törvényhozás és törvénykezés az ókori Athénban
Az Ószövetség teológiai üzenete
Az Ószövetség vagy Héber Biblia magyarázatának számtalan megközelítési módja lehetséges, és valóban, számtalan magyarázat született: irodalmi és ikonográfiai, régiségtani és történeti, geográfiai és botanikai - és még ezernyi egyéb szempont szerint történt és történik a szövegek újracsoportosítása és (át)értelmezése.
A vallásosság kötődéselméleti megközelítése
"Dolgozatunkkal azt a célt kívántuk elérni, hogy bemutassuk a valláspszichológia kötődéselméleti megközelítése alapvetéseit és magyarországi mintán részben megismételjük, részben pedig új elemekkel egészítsük ki az irányzathoz tartozó meghatározó empirikus vizsgálatokat."
Az emberáldozattól az istennév kimondhatatlanságáig
Az Ószövetség gondolatvilágának kétféle megközelítése, a vallástörténeti és a teológiai, igen közel áll egymáshoz, mégsem azonos. A vallástörténeti a vallási gondolatok kialakulását, azok hátterét és a gyakorlatban való megjelenését, a vallásgyakorlatot vizsgálja, míg a teológiai magukra a gondolatokra, azok tartalmára és összefüggésrendszerére koncentrál.
A III. szibillakönyv
Leírás
A kötet hivatalos egyházi megnyilatkozások magyar fordítását tartalmazza az ökumenikus és a vallásközi párbeszédről. Mindez a vallási ismeretek terjesztésének, továbbá a párbeszédes környezet és kultúra kialakításának és fejlesztésének átfogó keretébe illeszkedik; emellett a magyar vallási szaknyelv ápolását és megújítását is célul tűzi ki.
E hiánypótló forrásgyűjtemény elsősorban a keresztény (római katolikus, ortodox, protestáns és anglikán) és a nem keresztény teológia, a vallásbölcselet és vallástudomány, a társadalombölcselet és a kommunikációtudomány területén lehet a szakértők, hallgatók és érdeklődők segítségére.
A 2001-ben alapított pannonhalmi Békés Gellért Ökumenikus Intézetnek (BGÖI) ez az első önálló magyar nyelvű kiadványa, mely remélhetőleg egy színvonalas tudományos sorozat kezdetét jelenti.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Nagypál Szabolcs (szerk.) |
Megjelenés | 2009 |
Terjedelem | 178 oldal |
Kötészet | ragasztott, kartonált |
ISBN | 9789632362007 |
Sorozat | Békés Gellért Ökumenikus könyvek |