Hasonló termékek
A jelenkor kritikája
„…a közönségesség azzal végződik, hogy – mint ahogy a Dalai Láma ürülékét tisztelik – a söpredék első jöttmentjét imádják, vagy saját magukat látják benne imádattal; olyan viszonyulás ez, amely a demokráciában megfelel annak, mintha a monarchiában a császári koronát aukcióra bocsátanák.” Ezeket a sorokat Kierkegaardtól A jelenkor kritikája című műben olvashatjuk.
Az alap tételéről – Kant filozófiájának kritikája
Semmi sincsen alap nélkül. Az „elégséges alap” Leibniztől származó, erőteljes filozófiai tétele szerint semmi sincs a világon, aminek ne lett volna elegendő alapja ahhoz, hogy a világon legyen. A filozófia Kanttal kezdődő ismeretelméleti fordulata e tétel megítélésében is döntő változást hozott. Kant még csak a „meghatározó alap” elvével akarta felváltani az elégséges alap teóriáját, Schopenhauer viszont nem kevesebbre vállalkozott, mint a filozófiai hagyomány teljes újragondolására.
A fenséges és a rejtőzködő jelenlét
A könyv láthatatlan középpontjában Louis Marin két posztumusz műve áll: a Fenséges Poussin és a Philippe de Champaigne, avagy a rejtőzködő jelenlét.
Politikai-filozófiai tanulmányok 1990–2006
A kötet Bence György (1941-2006) filozófus és politikai kommentátor tanulmányait gyűjti össze. A tanulmányok főbb témái: politika és politikai filozófia, totalitarizmus és rezsimváltás, a politikai igazságtétel lehetőségei, illetve olyan aktuális politikaelméleti jelenségek, mint a nacionalizmus, a zöld politika, a vallási semlegesség és a polgári engedetlenség kérdései, illetve az ügynökügyek és egy alkotmány megírásának elvi problémái. A kötet gerincét 1990 és 2000 között készült tanulmányok adják, ezeket néhány újabban született munka egészíti ki, a szerző eredeti szándékának megfelelően.
Edmund Husserl ismeretfilozófiája
Az alábbi könyvet olyan olvasóknak ajánljuk, akik Edmund Husserl (1859-1938) filozófiájáról szeretnének átfogó képet kapni. Tézise szerint ez a filozófia egyszerre a megismerő képességek leírásával és a megismerés formáival foglalkozó ismeretelmélet, valamint egy erre vonatkozó metaelmélet, amely folyamatosan reflektál a megismerés tudássá válásának módozataira és egyben saját módszerére.
Leírás
Kétszáz éve, 1813-ban született az egzisztencializmus alapítójának is tekintett Kierkegaard. Jelentőségét mi sem mutatja jobban, mint hogy megszámlálhatatlan mennyiségű rendezvény, konferencia, kongresszus emlékezett meg róla világszerte a 2013-as évben. Nem véletlenül. Kierkegaard nélkül a 20. század számos filozófiai, irodalmi, művészi irányzata nem értelmezhető. Igaz ez Heideggerre, Ortegára, Sartre-ra vagy Camus-re, de hatása a magyar szellemi életben is számottevő: a nem éppen azonos oldalon álló Lukács Györgyön és Hamvas Bélán át egészen Pilinszky Jánosig terjed. Rilke dánul tanult, hogy eredetiben olvashassa, Kafka el volt ragadtatva a költői egzisztencia gondolatától, Thomas Mann Kierkegaard Don Giovanni-értelmezését használta a Doktor Faustus írásakor. Hatása abban a században talán csak Nietzschééhez hasonlítható.
Jelen kötetben a magyar Kierkegaard-irodalom legnevesebb szakértőinek az írásai (tanulmányai, esszéi) olvashatók. Ez egyben egy kézikönyv is, amely mindenkinek, aki egy kicsit is kíváncsi a nagy dán író, filozófus életművére, fontos lehet, hiszen a fenti írásokon kívül egy részletes élettörténetet, egy teljes magyar bibliográfiát, valamint Kierkegaard könyvtárának teljes katalógusát is tartalmazza.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Gyenge Zoltán (szerk.) |
Megjelenés | 2015 |
Terjedelem | 92 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, keménytáblás |
ISBN | 978-963-236-837-5 |