Hasonló termékek
Átmeneti rítusok.
A magyar társadalolmtudományi könyvkiadás nagy adósságai közé tartozik a 20. század elejének klasszikus vallásantropológiai értekezése, Arnold van Gennep Átmeneti rítusok című műve. Noha közel száz évvel ezelőtti (1909) megjelenése óta a rítuskutatás egyik alapművévé (és nyomában az "átmeneti rítus" fogalma mára általánosan bevett terminus technicusszá) vált, a magyar olvasóközönség számára mindeddig nem volt hozzáférhető magyar nyelven.
A paraszti gazdálkodás és társadalom átalakulása
A szerző a paraszti gazdálkodás és társadalom kialakulását és átalakulását kíséri végig négy történelmi - a hűbéri, a kapitalista, a szocialista és az újkapitalista - korszakon keresztül. Kitér a hazai viszonyok régiónkénti különbségeinek elemzésére, valamint a magyar viszonyok európai térben való elhelyezésére.
Kísért a múlt
Lélekmérgező írók és ami mögöttük van
A kötet egy speciális, 1945 utáni jelenséget vizsgál, ugyanis mindennapi életünk részévé vált a következmények nélküliség, amely általános értékválsághoz vezetett. A könyv elsősorban a Rákosi- és a Kádár-korszak funkcionáriusgyerekeinek írói munkásságát és emberi hátterét vizsgálja. Olyan alkotókkal, elsősorban írókkal foglalkozik, akik szüleik révén súlyos terheket örököltek és hordoznak.
A magyar parasztság esete a szovjet kolhozzal
A kötet újdonságát az adja, hogy a magyarországi kollektivizálás (1949–1961) történeti elemzése során az ismétlődő erőszakos hatalmi beavatkozások és az általuk kiváltott társadalmi válaszreakciók kölcsönhatásaira koncentrál. Mindhárom kolhozosítási kampányt áttekinti, így érthető meg, hogy miért és miként változtak az állami erőszak-alkalmazás eszközei, s erre reagálva hogyan formálódtak a paraszti társadalom különböző rétegeinek túlélési és alkalmazkodási mechanizmusai.
Együtt élő népek – eltérő értékrendek
Andrásfalvy Bertalan válogatott társadalomnéprajzi tanulmányai
A kötet társadalomnéprajzi és történeti néprajzi munkáiból nyújt válogatást. Andrásfalvy Bertalan írásai elsősorban Észak-Baranyáról, Nyugat-Tolnáról és a Buda-vidékről szólnak, ahol magyarok, németek, cigányok, szerbek élnek együtt évszázadok óta. A szerző minden korábbi szakmunkánál alaposabban és érzékletesebben írja le gazdálkodásuk történetét, életmódjuk XVIII-XIX. századi átalakulását.
A bodrogközi kultúra és társadalom változása a 19–20. században
Ökológiai gazdaságtan és monetarizmus
Sok minden ellene hat annak, hogy a modernitás kimerülésének tényével vére számot vessen az ember. Az akadályozó tényezők közül az egyik a közgazdaságtan tudományos dogmatizmusa. Ez az uralkodó irányzat minden eszközével védelmezni próbálja pozícióit. A perifériákon azonban lézenghetnek az eretnekek, máglyahaláltól és száműzetéstől nem kell félni.
Leírás
„A konzervativizmus nem elsősorban egy elmélet, hanem egy attitűd. Ez egyfajta életforma, vagy életmód, vagy életfelfogás. Csak akkor alvad elméletté, amikor valami kihívás éri. A konzervativizmus egy reakció, nem egy akció.”
„A konzervatív ember alázattal viseltetik, tud arról, hogy mennyi
mindenről nem tudunk. Ez a tudó nemtudás. Docta ignorancia.”
MELOCCO MIKLÓS – szobrászművész
„A területem csendes. Nincs jelszavam. Hacsak az nem, hogy a minőség esztétikai érték.”
SZIDIROPULOSZ ARCHIMÉDESZ – tanár, szociológus
„Hűség a nemzethez, hűség a barátokhoz, hűség a családhoz, hűség az elvekhez. Mindenekelőtt egy ilyen nemzeti elkötelezettségre gondolok, amikor a hűség szót kiemelem, mint konzervatív értéket.”
SOMOGYI GYŐZŐ – festőművész
„Ahová az ember letűzi a botját, elkötelezi magát, ahhoz a helyhez, ott fogja a boldogságot megtalálni.”
BÉRES JÓZSEF – vegyész
„A gondolat legyen jó és igaz. A természettel harmóniában tégy az ember érdekében. Gyógyíts anélkül, hogy ártanál, nemzeti és társadalmi felelősségtudattal, szorgalommal bizonyítsd igazad, munkád erkölcsi és anyagi hasznosságát!”
LENTNER CSABA – közgazdász
„Kötődjünk a hitünkhöz, kötődjünk a nemzetünkhöz, kötődjünk a hazánkhoz! Hogyha ezek az
alapfeltételek megvannak, ha ezek meglennének, akkor jó úton haladunk és versenyképesek leszünk és megmaradunk.”
FEHÉR ZSOMBOR – zenész, zeneszerző
„A nyelvünk annyira fantasztikusan le tudja írni a világot, és a zenénk is. Azt gondolom, hogyha
anyanyelvi szinten működik, akkor az működik mindenhol.”
SZVORÁK KATALIN – népdalénekes
„Próbálom átmenekíteni mindazt a tapasztalatot, ami bevált. A régi szokásokból is csak annyit,
amennyit, amit én jónak látok és ami működik.”
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Zárug Péter Farkas,Kolczonay Katalin |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 120 oldal |
Kötészet | keménytáblás |
ISBN | 978-963-414-904-0 |