Hasonló termékek
Szabadság és fenomenológia
- Tanulmányok Husserlről és Heideggerről
A vörösiszap katasztrófa személyes történetei
Társadalmi traumafeldolgozás
... most van ideje a marhahajtásnak!
A Dél-Dunántúl pusztulása 1683–1685-ben
Sartre és Merleau-Ponty - A francia fenomenológia klasszikus korszaka
Jean-Paul Sartre (1905-1980) és Maurice Merleau-Ponty (1908-1961) a példátlanul gazdag francia fenomenológia kimagasló alakjai. Azonos hagyományhoz kapcsolódtak, de életpályájuk és filozófiai alapállásuk is eltérő volt.
Szavak, képek, jelentés - Kvalitatív kutatási olvasókönyv
Kötetünk tanulmányai a tágan értett szociálpszichológia, szociológia és pszichológia területén helyezhetők el, s a társadalomtudományi kutatások kvalitatív módozatait mutatják be, magyarázzák és példázzák. E tanulmányok épp oly jól mutatják a kvalitatív kutatások ambícióit és dilemmáit, mint megtermékenyítő feszültségeit. A feszültségek, ellentmondások arra utalnak, hogy a kvalitatív kutatások esetében nem beszélhetünk kész, bármire alkalmazható eljárások sorozatáról. A kvalitatív kutatások inkább hasonlítanak a barkácsoláshoz, mintsem valamiféle előre gyártott bútorok összeállításához.
Kontinentális filozófia a XX. században
A magyar nyelven hiánypótló könyv problémacentrikusan és átfogó jelleggel tárgyalja a kontinentális filozófia képviselőinek gondolati eredményeit, amelyek a szorosabb értelemben vett filozófia határain túl a társadalom- és humántudományok területén is megtermékenyítő hatást gyakoroltak.
Az emlékezés társadalmi keretei
1925-ben megjelent könyve nem csupán a szociológia egyik alapműve, hanem a történelem-, a kultúra- és az irodalomtudományokban is alkalmazott emlékezetkutatás origója. Elmélete szerint nem csupán az egyes emberek, hanem a társadalmi csoportok és társadalmak is rendelkeznek emlékezettel, amely identitásukat és stabilitásukat alapozza meg.
A nemzetek létjoga
Kevés olyan eszme van, amelyről annyit írtak és vitatkoztak az utóbbi időben, mint a nemzet: létrejöttének körülményei, továbbélési lehetőségei, illetve megszűnésének eshetőségei az európai integráció során.
Leírás
"A filozófia sajátossága számomra abban áll, hogy az életet a világon belül helyezi el és a világegész összefüggésében tárgyalja. Így egyrészt gondolkodik, elmélkedik az életről, másrészt azonban az életet a világegész összefüggésében látja." - Ezek a szavak Tengelyi László - az egyik legnagyobb nemzetközi hatású, idő előtt eltávozott kortárs magyar filozófus - életműve foglalatának is tekinthetők. Tengelyi a filozófia fő feladatát abban látta, hogy élet és világ összefüggéséről tudományos igényű gondolatokat fogalmazzon meg. Ez a belátás végighúzódik a szerző életművén: Kanttal és az etikai problémákkal való korai számvetéseitől kezdve, az élettörténet, sorsesemény és önazonosság viszonyára irányuló reflexióin, a tapasztalat alapszerkezetével kapcsolatos kutatásain át egészen az őstények fenomenológiai metafizikájára vonatkozó kései koncepciójáig.
A jelen könyvben Tengelyi Lászlóra emlékeznek kollégái, barátai és tanítványai. A kötetben található írások, dokumentumok a fentebb említett témákat járják körül, különös tekintettel Tengelyi saját filozófiai alapvetésére. A filozófus munkássága, teljesítménye előtt tisztelgő szövegeken, visszaemlékezéseken túl a mű tartalmaz egy hosszabb, Tengelyivel készült interjút is, amelyben a gondolkodó részletesen kitér az őt foglalkoztató legfontosabb problémákra.
A kötet egyfelől szerteágazó és alapos bevezetést nyújt Tengelyi László gondolkodásába, legfontosabb elképzeléseibe, másfelől megmutatja, mennyire élő, nyitott és aktuális problémakört tárt fel munkásságának minden egyes periódusában. Láthatóvá válik, hogy mennyi gondolkodni valót adott nekünk, kortársainak, és a még jövendő nemzedékeknek.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Marosán Bence |
Megjelenés | 2019 |
Terjedelem | 454 oldal |
Kötészet | ragasztókötött |
ISBN 978-963-414-502-8 |