Hasonló termékek
Egyén és közösség
A Sapientia Füzetek 28. kötete egy különleges ajándék: a megszentelt élet éve és a 2015. november 14-én megtartott Sapientia-nap közös ajándéka. A kötetben szereplő írások a szerzetesek éve kiemelkedő eseményeinek nagyon fontos tanításai Ferenc pápától, José Rodríguez Carballo OFM érsektől, Mauro Lepori ciszterci és Juan Mari Ilarduia ferences szerzetestől.
Assisi Szent Ferenc útja
E rövid összefoglaló Assisi Szent Ferenc lelki tapasztalatát műveiből kiindulva mutatja be, három fő témát véve alapul: az Úr Lelkének birtoklását, a tulajdon nélküli életet, valamint a viszonzásra törekvést. Assisi Szent Ferenc írásainak alaposabb megismerése során kiderül, hogy minden intelem, szabály, ima valamilyen módon ezzel a három fő gondolattal függ össze. Ferenc tapasztalatában ezek központi elemek, így alapvetőnek kell lenniük minden lelkiség számára, amely valóban ferencesnek vallja magát.
A hit megütköztető igazsága
Joseph Ratzinger teológiájának körvonalai
A kötet Joseph Ratzinger, a 2005 áprilisában pápává választott XVI. Benedek gondolkodását mutatja be néhány alapvető – magyarul először itt megjelenő – tanulmányán keresztül. Az elmúlt tíz év tanulmányaiból válogató szerkesztők előszavukban átfogóan bemutatják a teológus Ratzingert, és minden írást magyarázó kommentárokkal látnak el.
Nem írnokok, hanem írástudók
A vállalkozás, hogy egy karcsú kötetben mutassuk be a szinoptikus evangéliumokat (Máté, Márk és Lukács evangéliuma), vakmerőség. Szükségképpen esetlegessé teszi a részletezett szempontok kiválasztását, töredékessé taglalásukat. A Lectio Divina sorozat kilencedik kötete tájékozódási pontokat akar kijelölni, hogy segítségükkel közelebb kerülhessen az olvasó a Szentírás hitrről valló és életre vezető szavához.
Leírás
A vallás Kelet-Közép-Európa társadalmaiban 10 esztendővel korábban vált a politikai viták kiemelt témájává, mint Amerikában a rettenetes
New York-i terrortámadást követően. Az 1989/91 közötti földindulás szerűen megindult gazdasági, politikai és kulturális átmenet miatt a társadalom elemi továbbtanulásra kényszerült. A demokrácia, az emberi jogok, Európa, a nemzet és nem utolsó sorban a vallás fogalmait újra kellett betűznie. E folyamat máig is tart. Új és új apropók révén nagy lendülettel és elszántsággal feszülnek egymásnak politikai érdekek és csoportok, nem ritkán baráti közösségek és rokoni kapcsolatok színteréig menően.
A vallástudomány számára a társadalmi nyilvánosság kortárs folyamatai és tartalmai azt a feladatot adják, hogy ebben szellemi és politikai közegben fogalmazza meg és helyezze a vallást, a vallási jellegzetességeket. Máté-Tóth András kötete erre a feladatra vállalkozik. A kortárs nemzetközi szakirodalomra támaszkodva tisztázza a vallási kommunikáció és a vallási diskurzus jellegzetességeit. Tárgyalja a vallástudomány klasszikusait: William James, Rudolf Otto, Martin Buber, Thomas Luckmann; a kommunikáció tudomány rendszeralkotó szerzői közül: Jürgen Habermas, Pierre Bourdieu, Niklas Luhmann és Horányi Özséb. A kötet második felében pedig a diskurzuselmélet alapján elemzi a vallás fogalomváltozatait, részletesen bemutatva Jacques Derrida, Ernesto Laclau és Chantal Mouffe elméletét.
A kötetet haszonnal forgathatják a kommunikáció és a vallás iránt érdeklődő szakemberek egyaránt.
Paraméterek
Kiadó | L' HARMATTAN KFT. |
Oldalak száma | 142 |
ISBN | 9789632366746 |
Kiadás éve | 2013 |
Sorozat | Vallástudományi Könyvtár sorozat |