Hasonló termékek
Tudás az időben
A kötet szerzői arra vállalkoztak, hogy a tudás általuk vizsgált területén valamilyen fordulópontot mutassanak be, ahol a korábbi elképzelésekben vagy az alkalmazott (kísérleti vagy gondolkodási) módszerekben valamilyen változás következik be, valami új jelenik meg. A Tudás az időben cím éppen arra utal, hogy az itt közreadott tanulmányok a tudás episztemológiai jellemzőit történeti változásukban követik nyomon.
Isten gazdagsága
A kereszténység szentháromsági istenképe
A kereszténység legbelsőbb titkának tekintett Szentháromságra irányuló hívő reflexió meglepő módon csak az elmúlt évtizedekben került a teológiai érdeklődés homlokterébe. A mára kialakult számos különböző szentháromságtani elmélet azonban hiányérzetet is kelt: az egyházi dogma türelmes, higgadt, elmélkedő megértési kísérletei híján a hívő tudat egyre nehezebben tud eligazodni a bonyolult elgondolások között. Bertram Stubenrauch bibliai alapú esszéje pontosan ilyen türelmes gondolatmenettel szolgál, sőt a konkrét életet, a konkrét egyházi létezést előtérbe állító könyvében önálló megértési javaslatokat is kidolgoz.
A Leibniz-Clarke levelezés
Az újkori filozófia iránt érdeklődő magyar olvasók előtt sem Isaac Newton, sem Gottfried Wilhelm Leibniz alapgondolatai nem ismeretlenek. Mindketten az új tudomány és világkép alapvetésén munkálkodtak.
Jacques Maritain
A tanulmánykötet Jacques Maritain, a XX.századi francia neotomista filozófus gondolatvilágának néhány jellegzetes témakörébe nyújt bepillantást. Maritain alkotó módon járult hozzá a keresztény bölcselet fejlődéséhez, Aquinói Szent Tamás korszerű értelmezéséhez, az európai humanista és perszonalista gondolkodáshoz, az egyház szociális tanításának, katolicizmus és politika viszonyának, az emberi jogok elméletének korszerű megfogalmazásához.
Leírás
Talán nem túlzás állítani, hogy a kortárs kontinentális filozófia két legmarkánsabb és legjelentősebb irányzata a fenomenológia és a filozófiai hermeneutika. E két filozófiai megközelítésmód története a kezdetektől fogva szorosan összefonódott. A fenomenológia gondolatrendszerének kidolgozása Edmund Husserl nevéhez fűződik, aki Logische Untersuchungen címmel írt mukájára támaszkodva dolgozta ki a transzcendentális fenomenológiát. A fiatalabb fenomenológusok azonban többnyire nem maradtak meg a transzcendentális fenomenológia keretei között, hanem új utakat kerestek, konfliktusba kerülve a fenomenológiai mozgalom alapítójával, Husserllel. A hermeneutikai és a fenomenológiai gondolatvilág ütköztetése és összeötvözése új törekvések kiindulópontjává vált, elsősorban Martin Heidegger alapműve, a Lét és idő rendkívüli hatásának következtében. A filozófiai hermeneutika későbbi, máig befolyásos kidolgozását Hans-Georg Gadamernek köszönhetjük, aki az 50-es években Heidegger munkásságára támaszkodva írta meg az Igazság és módszert, melyet ezen irányzat második alapműveként tartanak számon. A hermeneutika és a fenomenológia tárgykörében már számos tanulmánykötet, fordítás és értekezés jelent meg hazánkban, mely tény önmagában is jelzi, hogy meglehetősen nagy a szakmai érdeklődés e tematika iránt. A kötet e két tradíció konfliktusait próbálja meg körbejárni magyar és nemzetközileg elismert külföldi kutatók tanulmányain keresztül.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Schwendtner Tibor |
Megjelenés | 2001 |
Terjedelem | 240 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9630050749 |
Sorozat | A filozófia útjai sorozat |