Hasonló termékek
Őseink még hittek az ördögökben. Vallási változatok a vaszjugani hantiknál
A könyv célja a Vaszjugan-folyó menti hantik vallási életének, a vallás szerkezetének bemutatása, továbbá a változás folyamatának elemzése. A vallási rendszer – azaz tanulmányom – kulcsául a szent helyeket és a hozzájuk tartozó képzeteket választottam. Mindenekelőtt azonban össze kell foglalni ismereteinket a vaszjugani hantikról, valamint röviden ismertetni kell kutatásuk történetét is. A szent helyek rendszerének megértéséhez meg kell ismerni a vaszjugani hanti panteont és áldozati rendszert, illetve az itt megfigyelhetõ változásokat is.
A bantu nyelvek
A kötet az első magyar összefoglalás a bantu nyelvekről, de tárgyalja a többi afrikai nyelvcsalád és nyelvcsoport témakörét is. A bantu nyelvcsaládhoz tartozó, 600 különböző nyelvet 170 millióan beszélik az Egyenlítőtől délre fekvő területeken. Ezek közül csak 150 létezik írott formában is. A bantu nyelvek többsége a 19. század első harmadától kezdődően jelent meg, közülük megközelítőleg hatvan nyelvről még e században születtek alaposabb leírások német, angol, francia és más utazók, hittérítők, gyarmati tisztviselők, valamint képzett nyelvészeti, néprajzi szakemberek tollából.
Nemiség és elfojtás a vad társadalomban
1927-ben jelent meg Malinowski – magyarul most először hozzáférhetővé váló – Nemiség és elfojtás a vad társadalomban című könyve, amelyben korábbi tanulmányát további két résszel kibővítve, tételesen is cáfolta Freudnak az „őshordáról” kifejtett nézeteit.
Szervezeti antropológia
Elméletek és módszerek a formális szervezetek kutatásában
Leírás
E kötet írásai egy, a magyar és nemzetközi kutatásban eddig teljesen ismeretlen vietnami hegyi nemzetiség, a brúk kultúrájával ismertetik meg az olvasót. Szerzőjük egyike azon – kis számú – magyar etnológusoknak / kulturális antropológusoknak, akik Európán kívüli „törzsi” társadalmakban végeztek hosszú időtartamú terepmunkát. 1985–1989 között több mint másfél évet töltött a világ néprajzi-nyelvi-kulturális szempontból talán legkevésbé ismert területeinek egyikén, Délkelet-Ázsiában, a közép-vietnami felföldön, egy brú faluban. Kutatásait a brúkkal együtt élve, a nyelvüket megtanulva, „résztvevő-megfigyelés” révén végezte, ily módon belülről ismerte meg kultúrájukat és társadalmukat. Érdeklődése középpontjában a társadalomszerkezet és a vallás állt, különös tekintettel az itt még virágzó sámánizmusra. Az antropológia átfogó látásmódjának szellemében azonban a brú kultúra számos aspektusát tanulmányozta, az etnikus identitás kérdéseitől a mértékegységekig, az agrárciklus „rituális technikáitól” a testről alkotott képzetekig, illetve a közelmúlt vérzivataros történelmi eseményeiig. Az egymásra rímelő tanulmányok során keresztül az olvasó koherens keresztmetszetet kap egy délkelet-ázsiai hegyi törzs kultúrájáról és társadalmáról.
Vargyas Gábor (1952) az MTA Néprajzi Kutatóintézete Etnológiai Osztályának tudományos főmunkatársa, a Pécsi Tudományegyetem Néprajz – Kulturális antropológia Tanszékének egyetemi docense. Érdeklődése középpontjában Délkelet-Ázsia és Óceánia törzsi kultúrái állnak; terepmunkát végzett Ausztráliában az őslakók, Pápua Új-Guineában és Irian Jayában különböző pápua csoportok, Délkelet-Ázsiában (Dél-Kína, Thaiföld, Laosz, Vietnam) hegyi törzsek között. Az általa kutatott brúkról készülő monográfia-sorozatának első kötete 2000-ben jelent meg A la recherche des Brou perdus címmel, a genfi/párizsi Olizane kiadónál.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Vargyas Gábor |
Megjelenés | 2004 |
Terjedelem | 350 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 978963945781 |
Sorozat | Kultúrák Keresztútján sorozat |