Hasonló termékek
A levél mint történeti forrás
A jelen kötetbe foglalt tanulmányok szerzői elmélyedést kínálnak az olvasó számára, illetve korszakokon átívelő fejlődésrajzot adnak a levél történeti forrásként való értelmezését célzó vizsgálatukkal.
Önéletírás és fikció között – Történelmi történetek
A tér poétikája
Elbeszélt múltjaink
A magyar történelmi dokumentumfilm útja
A magyar történelmi dokumentumfilm útja valamikor a hatvanas években kezdődött. A kádárizmus éveiben óriási szerepet játszott az elhallgatott közelmúlt feltárásában és tabuinak feltörésében, katalizátorként siettette a rendszer bukását. A társadalom ezekből a filmekből ismerhette meg múltját, értelmezéséhezinnen kapott segítséget.
Regionális és nemzeti identitás
Magától értetődően tekintünk magunkra egy nemzeti közösség tagjaként. De valóban egységes-e az, amit nemzeti identitásunknak nevezünk? Egyforma-e mindazokban, akikben megvan? Egységes-e továbbá abban az értelemben is, hogy egynemű tényezők alkotják?
Életvégi döntések
Könyvünk a halál, haldoklás kérdéskörének filozófiai, etikai problémáit tárgyalja, de a legfontosabb jogi vonatkozásokat is áttekinti. Célunk az, hogy egy tudományos szempontból igényes, mégis közérthető bevezetést adjunk az élet végével kapcsolatos témákról.
Ezerszemű filmhíradó
A híradóműfaj kutatása a történettudomány, a kommunikációelmélet és az esztétika határterületén helyezkedik el, és számos résztémára bontható. A filmhíradó a két világháború közötti Magyarország új tömegkommunikációs eszköze, amely nem csak az információközlés, de a befolyásolás lehetőségeit is kibővíti, mert a szerkesztők - az események dokumentálásán túl - a közönség identitásának formálására is törekednek.
Leírás
Az utóbbi években az önéletírás műfaja az én megszövegezéseinek és az identitás összefüggéseinek kutatásában is a hazai bölcsészet- és társadalomtudományok – így az irodalomtudomány, történelemtudomány, kultúratudományok, pszichológia, filozófia, szociológia – homlokterébe került. E diszciplínák értelmezése szerint az autobiográfia nem csupán a személyes élettörténet megfogalmazásának és létesítésének a műfaja, hanem egyúttal különböző közösségi narratívák kereszteződésének helye is. Az önéletíró szövegekben konfliktuózus módon válik olvashatóvá a történelem, a politika, a kultúra; az emberi élet mindennapi anyagi, szimbolikus és ideológiai szerveződéseinek reprezentációi pedig az időbeli változás, az elfogultság és a reflektáltság változó perspektívájában kerülnek színre. A kötetben szereplő tanulmányok az önéletírás problémáját több művészeti és tudományterület felől közelítik meg, így mutatva meg az énnel és az identitással kapcsolatos sokféle lehetséges szemléleti aspektust, jelenséget.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Mekis D. János (szerk.), Z. Varga Zoltán (szerk.) |
Megjelenés | 2008 |
Terjedelem | 380 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632361178 |