Hasonló termékek
Szent István és utódai
A kötet javarészét Szent István Kárpát-medencei keresztény egyházkormányzatot megalapozó tetteinek tárgyalása teszi ki, de ugyanilyen hangsúlyt kap az István király életútját – három szentéletrajza közül a legbővebben – bemutató Hartvik-féle legenda.
A lét és a semmi - Átdolgozott fordítás
Egy fenomenológiai ontológia vázlata
"Atlantisz-álom" a modernizáció és a nacionalizmus korában
Portugália és Brazília 1889–1930
Az amerikai keresztény vallási fundamentalizmus története: a kezdetektől 1947-ig
Izsák Norbert tanulmánykötete igen alapos és megbízható munka egy hazánkban kevéssé ismert kérdéskörről.
Az iszlám és a 21. század
Kihívások és válaszok
Az iszlám és Európa, az iszlám és a Nyugat feszültséggel és számos konfliktussal terhelt viszonya új kihívások elé néz. 2015–2016-ban alig néhány hónap leforgása alatt hatalmas migrációs hullám érte el Európát, s a menekültek és bevándorlók számottevő része az iszlám civilizáció országaiból érkezett. Mindeközben megszaporodtak az „Európa szívében” radikális iszlamisták (dzsihádisták) által végrehajtott terrortámadások, melyek százak életét követelték. Egyesek egyenesen „háborúról”, vagy legalábbis Európa, az európai kultúra fenyegetettségéről beszéltek.
Európa és az Oszmán Birodalom a XVI-XVII. században
A könyv a XVI-XVII. századi vallásos, politikai, diplomáciatörténeti irodalom és útleírások körébe tartozó dokumentumok, politikai értekezések és esszék alapján mutatja be, hogy a kora újkori politikai gondolkodók hogyan képzelték el az európai államok közötti szövetségi politikát, s milyen szerepet játszott mindebben az oszmán támadásokkal szembeni védekező harc megszervezésének szükségessége. Ezzel párhuzamosan azt is vizsgálja, milyen szerepet töltött be egy más típusú társadalommal való összehasonlítás kihívása az európai politikai gondolkodásban.
Vitatott Árpád-kor
Új megközelítések a kora középkori magyar történelemhez
Leírás
Az "Ismereten Árpád-kor" címen megjelent (2017) könyv újranyomása új borítóval, új címmel.
Thoroczkay Gábornak (1971), a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Középkori Történeti Tanszéke docensének, doktoriprogram-vezetőjének, az Árpád-kori magyar történelem és a magyar őstörténet neves kutatójának e második tanulmánykötete tematikailag közel áll első gyűjteményes munkájához: e kötet fókuszában is Szent István király áll. Részletes elemzések olvashatók többek között első királyunk államszervező harcairól: szóba kerülnek olyan közismert ellenfelek, mint Ajtony vezér, de a történelem iránt érdeklődők előtt kevéssé ismert Keán vezér alakjával is részletesen foglalkozik a kötet egyik írása. Nagy figyelmet fordít a szerző István korának és az Árpád-kor további századainak ismeretét továbbhagyományozó írott kútfőkre: összefoglaló tanulmányt olvashatunk mind az államalapítás kori oklevelekről, mind a keresztény királyság első háromszáz évét bemutató elbeszélő forrásokról (krónikákról, legendákról). Feltűnnek a kötetben tudománytörténeti tanulmányok is, amelyek egy-egy történeti kérdés olykor egymással vitázó történeti magyarázatai között segítenek eligazodni. E könyvet is méltán ajánljuk a korai magyar történelem iránt érdeklődő olvasóközönség figyelmébe.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Thoroczkay Gábor |
Megjelenés | 2025 |
Terjedelem | 228 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-646-210-9 |