Hasonló termékek
Püspökök, legendák, krónikák
Újabb tanulmányok az Árpád-korról
A lét és a semmi - Átdolgozott fordítás
Egy fenomenológiai ontológia vázlata
Európa és az Oszmán Birodalom a XVI-XVII. században
A könyv a XVI-XVII. századi vallásos, politikai, diplomáciatörténeti irodalom és útleírások körébe tartozó dokumentumok, politikai értekezések és esszék alapján mutatja be, hogy a kora újkori politikai gondolkodók hogyan képzelték el az európai államok közötti szövetségi politikát, s milyen szerepet játszott mindebben az oszmán támadásokkal szembeni védekező harc megszervezésének szükségessége. Ezzel párhuzamosan azt is vizsgálja, milyen szerepet töltött be egy más típusú társadalommal való összehasonlítás kihívása az európai politikai gondolkodásban.
"Atlantisz-álom" a modernizáció és a nacionalizmus korában
Portugália és Brazília 1889–1930
Az amerikai keresztény vallási fundamentalizmus története: a kezdetektől 1947-ig
Izsák Norbert tanulmánykötete igen alapos és megbízható munka egy hazánkban kevéssé ismert kérdéskörről.
Az iszlám és a 21. század
Kihívások és válaszok
Az iszlám és Európa, az iszlám és a Nyugat feszültséggel és számos konfliktussal terhelt viszonya új kihívások elé néz. 2015–2016-ban alig néhány hónap leforgása alatt hatalmas migrációs hullám érte el Európát, s a menekültek és bevándorlók számottevő része az iszlám civilizáció országaiból érkezett. Mindeközben megszaporodtak az „Európa szívében” radikális iszlamisták (dzsihádisták) által végrehajtott terrortámadások, melyek százak életét követelték. Egyesek egyenesen „háborúról”, vagy legalábbis Európa, az európai kultúra fenyegetettségéről beszéltek.
Vitatott Árpád-kor
Új megközelítések a kora középkori magyar történelemhez
Leírás
Az "Irások az Árpád-korról" címen megjelent (2009) könyv újranyomása új borítóval, új címmel
Thoroczkay Gábornak (1971), a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Középkori Történeti Tanszéke docensének, doktoriprogram-vezetőjének, az Árpád-kori magyar történelem és a magyar őstörténet neves kutatójának tanulmánykötete Szent István király és utódai állam- és egyházszervező tevékenységével ismerteti meg az olvasót. A kötet javarészét Szent István Kárpát-medencei keresztény egyházkormányzatot megalapozó tetteinek tárgyalása teszi ki, de ugyanilyen hangsúlyt kap az István király életútját – három szentéletrajza közül a legbővebben – bemutató Hartvik-féle legenda. Mindezek mellett érdekes szempontokat kínálnak a magyar Árpád-kor kutatásának történetét felvázoló, a múlt neves történészeinek gondolatait, vitáit megelevenítő írások is. A hazai szakmai közvélemény által már jól ismert tanulmányok e kötetben való közlését indokolja két, joggal szélsőségnek minősíthető álláspont megjelenése: egyfelől az Árpád-kor vizsgálatában feltűnő műkedvelő, a tudományos középtől messze távolodó megközelítések felerősödése, másfelől a külföldről érkező, a Szent István-i állam- és egyházalapítást posztmodern szempontok alapján kikezdő, megkérdőjelező álláspontok napvilágra kerülése.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Thoroczkay Gábor |
Megjelenés | 2025 |
Mióta kapható | 2024 január 30. |
Terjedelem | 246 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-646-209-3 |