Hasonló termékek
Kérdéstilalom
A könyv egy sötét időben élő filozófus politikai filozófiájának rekonstruálására tesz kísérletet. Eric Voegelin \(1901-1985) volt az a politikai filozófus, aki a modernség válságát diagnosztizálva legfőbb céljának tekintette, hogy a politikatudományt megrendült helyzetéből helyreállítsa. Voegelin saját feladatának a válság leküzdését, a rend helyreállítását,a valóság és egyben a politikai visszaszerzését tekintette. Ezt a feladatot egyenértékűnek gondolta a politikatudomány megújításával. A megújuláshoz azonban Voegelin szerint nem előre, hanem vissza kell lépni, egészen a klasszikus politikai filozófia szemléletmódjáig.
Magyarország a nemzetközi környezetpolitikában
Hogyan születnek a kormányzati döntések? Miért teszi a kormányzat éppen azt, amit? A kötet a közpolitika ezen alapkérdéseiből indul ki, konkretizálva azokat a nemzetközi környezetpolitika területére. Elemzésünk azt igyekszik feltárni, hogy milyen motívumok, tényezők hatására döntött úgy a magyar kormányzat, hogy részt vesz és éppen olyan módon vesz részt, ahogy tette a globális környezetvédelmi együttműködésben, egészen pontosan az éghajlat-változási és a biodiverzitási rezsim munkájában.
Kiegyensúlyozottság és kampány a médiában
A politikai újságírásra fordított figyelem különösen kampányidőszakban nő meg, a kampányok pedig a 2000-es évek eleje óta egyre sűrűbben követik egymást. A politizáló nagyközönségnek hol az európai parlamenti, hol a magyar országgyűlési, hol az önkormányzati választásokra való készülődést, hol pedig a különböző pártok által indított népszavazási kezdeményezések előkészületeit kell figyelemmel követnie.
A Kisebbségi területi autonómia elmélete és gyakorlata.
Leírás
A hatalom ködében könnyű szem elől téveszteni az igazságot. De talán az sem biztos, hogy van kiút a ködből. Mióta kiderült, hogy a történelem vége csak egy illúzió volt, s biztonságosnak hitt világunk újabb és újabb fenyegetésekkel szembesül, a politikai realizmus régi kérdései újra aktuálissá váltak. Bízhatunk-e abban, hogy az igazság végül győzedelmeskedik? Létrehozható-e egy olyan politikai rendszer, amely képes önmagát fenn- tartani és megvédeni minden fenyegetéstől és nem fordul önmaga és hívei ellen? Vagy pedig azt kell gondolnunk, hogy végül a hatalmas lesz az, aki mindig eléri, amit akar? Rászorul-e a valódi hatalom bármiféle igazolásra saját erőfölényén kívül? Lehetséges-e egyetértésre jutni a politika alapkérdéseiben vagy csak abban reménykedhetünk, hogy kemény munkával, sok kompromisszummal kialakítható valamiféle törékeny modus vivendi, amiben a sokféle különböző érdek és érték megtalálhatja a helyét ideig-óráig?
A realizmus hagyományában ezek a kérdések évszázadok óta vissza-visszatérnek, nem leegyszerűsítő sémákban, hanem árnyalt, elgondolkodtató, bár sokszor lehangoló, igaz, máskor cselekvésre buzdító okfejtésekben. Kötetünk célja az volt, hogy a politikaelmélet klasszikus és modern szerzőinek vizsgálatával vezesse be az olvasót a politika természetével kapcsolatos évszázados vívódások világába. Az itt olvasható fejezetek a politikai realizmus egy-egy fontos gondolkodóját, egy-egy központi problémáját elemzik, és ezzel kívánnak bevezetést nyújtani a politika legalapvetőbb problémáiba. Szerzőink Gyulai Attila, Horkay Hörcher Ferenc, Horváth Szilvia, Illés Gábor, Kiss Viktor, Körösényi András, Lánczi András, Molnár Attila Károly, Pap Milán, Szűcs Zoltán Gábor tanulmányai a politikai realizmus hazai (újra)felfedezését és újragondolását tűzték ki célul klasszikus kérdéseket tárgyalva, de igen gyakran aktuális problémákat észben tartva.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Szűcs Zoltán Gábor |
Megjelenés | 2016 |
Terjedelem | 218 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789635088133 |