Hasonló termékek
Az apostolok hagyománya - II. javított kiadás
Szabados Ádám könyve két nagy kérdésre keresi a választ: beszélhetünk-e történetileg igazolható normatív hagyományról az egyetemes egyház életében, és ha igen, hogyan lehet körülhatárolni ezt a hagyományt. A szerző szerint mindkét kérdésre az apostoli tekintély adja meg a választ.
A kiegyezés és a dualista korszak emlékezete Közép-Európában
A dualista korszak fél évszázada Közép-Európa modern történetének meghatározó idõszaka volt. Jelen kötetünk magyarországi, csehországi, lengyelországi, romániai és szlovákiai kutatók az osztrák-magyar kiegyezés létrejöttének 150. évfordulójára készült tanulmányait tartalmazza.
A történész szerszámosládája
A Történelem és társadalomtudományok konferencia két éve szerepel az Atelier Magyar-francia Társadalomtudományi Műhely programjában. Célja a történelem és a társadalomtudományok közötti hazai párbeszéd előmozdítása.
Nacionalizmus új keretek között
Bourdieu munkásságára és az „új institucionalista” szociológiára támaszkodva Brubaker összehasonlítja korunk és a két világháború közti időszak nacionalizmusait, és elméleti szempontból árnyalt, történelmi vonatkozásokban gazdag képet nyújt az „Új Európa” egyik legfontosabb problémájáról.
Párhuzamok, történetek
Ebben a kötetben a kutatócsoport elsõ konferenciájának elõadásait olvashatja a tisztelt olvasó: az orosz, német, osztrák, lengyel, szlovén, cseh, román, magyar regényekrõl írt értelmezések a mûvek tágabb európai beágyazottságát is igyekeznek felmutatni.
Hagyomány és átalakulás
Állam és bürokrácia a dualista Habsburg Monarchiában
A kötet a szerző az elmúlt évtizedben írott tanulmányaiból ad válogatást. Az írások egyik része a dualista Habsburg Monarchia sajátos állami intézményeit vizsgálja; főképpen a két ország parlamentjéből választott ún. közösügyi bizottságok, a delegációk működésének feltételeit, alkotmányos ellenőrző szerepüket és e funkciójuknak az intézmény lényegéből adódó korlátait.
Leírás
A szerző a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnáziumban történelmet és latint tanít, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán pedig a történelemtanítás szakmódszertanát oktatja. Szaktárgyai mellett neveléselméleti, neveléstörténeti kérdések is foglalkoztatják. A kötetbe gyűjtött tanulmányok ezeknek a látszólag egymástól elkülönülő területeknek a szoros érintkezését példázzák. Szóba kerül történettudomány és történelemtanítás kapcsolata, a történelmi fogalmak szerepe általánosan és egy konkrét példával, a XV–XVIII. századi Erdély vallási és etnikai viszonyaival összefüggésben. Ehhez a korszakhoz kötődik a közösségi tudatformák vizsgálata – elméletek, kutatások és ezek kölcsönhatásának, interpretálásának kérdésével. Egy-egy közösség – ilyen például a magyar reformátusság is – sajátos kifejezésmóddal, önszemlélettel értékeli múltját és jelenét. Ezzel az iskolai életben is megnyilvánuló önszemlélettel foglalkoznak a kötetet záró tanulmányok.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Czeglédi Sándor |
Megjelenés | 2020 |
Méret | 158×226 mm |
Terjedelem | 108 oldal |
Kötés | ragasztókötött |